Reklama

Biznes

Zrównoważony rozwój, cyfryzacja to unijne priorytety. Dla firm jest konkretna pomoc.

Artykuł sponsorowany
Dodano: 24.05.2023
74368_istock-1129110491-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Zrównoważony rozwój to idea, za którą w Unii Europejskiej idą korzyści ekonomiczne. Miliony euro kierowane są na wdrażanie służących temu rozwiązań, a kto ich nie wprowadza, ponosi coraz większe koszty z tytułu np. zostawiania śladu węglowego albo przegrywa z tymi, którzy dzięki automatyzacji produkują szybciej i taniej. – Firma, która chce przetrwać, już dziś musi wdrażać rozwiązania, które umożliwią jej konkurowanie w nowoczesnej europejskiej gospodarce. Są na to pieniądze i jest darmowe doradztwo.
 
Unia Europejska stawia na biznes odpowiedzialny, na zrównoważony rozwój i cyfryzację. Stąd temat bezpłatnych jednodniowych warsztatów – „Wpływ zrównoważonego rozwoju na wzrost konkurencyjności firmy” – które 29 maja 2023 r. odbędą się w Hotelu „Nowy Dwór”, w Świlczy koło Rzeszowa (termin zgłoszeń mija w czwartek 25 maja, https://forms.gle/vQzV5zrQkShNnFqB7). Organizuje je ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, które chciałyby wprowadzić zmiany związane z efektywnością energetyczną, gospodarką w obiegu zamkniętym, zagospodarowaniem odpadów oraz zmniejszeniem poziomu emisji spalin, ale także zmiany organizacyjne zmierzające do spełnienia standardów zrównoważonego rozwoju. To tematyka dopasowana do potrzeb firm produkcyjnych.
 
Konkretną specjalistyczną wiedzą podzielą się trenerzy z firmy szkoleniowo-doradczej pm2pm. Jej specjalnością jest wdrażanie nowoczesnych narzędzi zarządzania projektami w struktury przedsiębiorstw.
 
– Podczas warsztatów będą wykorzystane przykłady wzięte z życia, w których zarządzanie projektami prowadzone jest w sposób spełniający wymagania nie tylko biznesu, ale również uwzględniając potrzeby społeczne i środowiskowe oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju wypracowane przez ONZ – zachęca Monika Smaczna, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który należy do sieci około 600 takich ośrodków w Europie i nieodpłatnie pomaga firmom sektora MŚP w rozwijaniu kontaktów i działalności międzynarodowej, dostosowywaniu się do zmian w unijnym prawodawstwie i pozyskiwaniu unijnych funduszy. Ośrodek przygotowuje dla firm analizy i raporty, kontaktuje z doświadczonymi ekspertami, organizuje szkolenia i warsztaty. 
 

MŚP i zrównoważony rozwój? Innej drogi nie ma

 

Unia Europejska jest zdecydowana, by doprowadzić do przyjęcia w firmach nowych standardów działalności, związanych ze społeczną odpowiedzialnością – ograniczaniem szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i klimat, równym traktowaniem i wynagradzaniem pracowników według określonych reguł. Aby te wysokie standardy nie spowodowały spadku konkurencyjności europejskich firm wobec biznesu z Azji i Ameryk, Stary Kontynent zamierza wspierać gospodarkę nowymi technologiami. Cyfryzacja na szeroką skalę pomaga automatyzować wiele procesów w firmach, a przez to ograniczać koszty, poprawiać wydajność, zwiększać zyski. Pełnymi garściami korzystają z tego wielkie korporacje, bo dysponują olbrzymimi budżetami. Trudniej jest małym i średnim przedsiębiorstwom, dlatego na takie zmiany i unowocześnienia w MŚP jest teraz kierowana gigantyczna część unijnego budżetu. 
 
– Polskie firmy podchodzą do tych unijnych trendów wciąż z dużą rezerwą. I dostosowywanie się do określonych standardów odkładają na później, kiedy to już będzie obligatoryjne. Dziś większość takich obowiązków nałożono na duże przedsiębiorstwa, ale to samo czeka MŚP. Od zmian więc nie uciekną. Muszą się nastawić na wprowadzanie rozwiązań, które będą służyć temu, aby nie szkodzić środowisku, oszczędzać zasoby, nie marnotrawić ich, ponownie wykorzystywać surowce, odpady – wymienia Wioletta Choma-Wiątek, doradca ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Druga sprawa związana jest z zatrudnianiem ludzi – dużą wagę w projektach unijnych przykłada się do równego traktowania kobiet i mężczyzn, zapobiegania mobbingowi, wynagrodzeń uwzględniających wysługę lat, by pracownik z 20-letnim stażem nie zarabiał mniej niż osoba na równorzędnym stanowisku pracująca rok. Chodzi o budowanie poczucia komfortu w europejskim społeczeństwie. 
 
Trzeci obszar rozwiązań dla MŚP to współpraca ze środowiskiem zewnętrznym – klientami, kontrahentami. – Trzeba zwracać uwagę na przykład na to, czy dostawca, u którego zamawiamy materiały również spełnia normy ekologiczne, czy produkuje towary o dłuższym cyklu użytkowania, czy oferuje serwis – mówi Wioletta Choma-Wiątek. 
 
To wszystko ściśle powiązane jest z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej – we wszystkich projektach trzeba wykazać czynnik związany z ochroną środowiska. Jeśli takich wartości wnioskodawca w projekcie nie umieści, dofinansowania raczej nie otrzyma. 
 
– Wszystko zmierza do zbudowania gospodarki obiegu zamkniętego i ograniczania śladu węglowego. Różne przepisy i obostrzenia wprowadzane są małymi krokami, aby przedsiębiorcy zdążyli się do nich przygotować.  Zmiany są jednak poważne. Z czasem firmy nie będą mogły wypuścić na rynek produktu, którego wytwarzanie przekroczy normy emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarniach. Zostaną też wprowadzone dodatkowe certyfikaty zezwalające na obrót danym towarem w Unii Europejskiej. Dlatego przedsiębiorstwa już dziś muszą liczyć swój ślad węglowy, aby wiedzieć, jak wypadają na tle innych – zwracają uwagę doradcy ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Właśnie w ich ośrodku można zyskać pomoc w przygotowaniu firmy na zachodzącą na rynku rewolucję.
 

Jak mogą pomóc doradcy ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

 

– Dysponujemy stworzonym przez kolegów z Austrii narzędziem do oceny dojrzałości przedsiębiorstwa na różnych poziomach w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Składa się ono z 23 wskaźników w czterech obszarach: gospodarczym, ekologicznym, społecznym i zarządczym. Pozwala określić, w którym miejscu firma się znajduje – opisuje Monika Smaczna. – Po przeanalizowaniu poszczególnych wskaźników, przygotowujemy dla przedsiębiorcy raport, który jest wskazówką podczas podejmowania decyzji dotyczących rozwoju firmy. To usługa darmowa, nie angażująca zbyt wiele czasu osoby zarządzającej firmą.
 
Ta oferta jest częścią całego pakietu usług, jakie świadczy dla małych i średnich przedsiębiorstw ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
 
– Do współpracy angażuje najlepszych ekspertów, którzy są w stanie nie tylko przeprowadzić szkolenie dla grupy przedsiębiorców, ale również rozwiązać ich konkretne problemy. Doradcy ośrodka mogą pomóc stworzyć firmie plan działania, obejmujący m.in. nawiązanie partnerstw międzynarodowych, doradztwo w zakresie rejestracji znaku towarowego czy realizację umów z zagranicznymi kontrahentami. – Współpracujemy z ekspertami w różnych dziedzinach – podkreśla Justyna Bednarz, doradca ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Usługi specjalistyczne, które oferujemy zależą od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i obejmują m.in. takie zagadnienia jak: zatrudnianie cudzoziemców, delegowanie pracowników, ochrona wzorów użytkowych i zastrzeganie patentów, weryfikacja umów międzynarodowych, bezpieczeństwo użytkowania maszyn/oznaczenie CE, prawo transportowe krajowe i międzynarodowe. Teraz dochodzą do nich te związane z cyfryzacją i zrównoważonym rozwojem. Warto z tej pomocy skorzystać.
 
Rejestracja na najbliższe warsztaty pn. „Wpływ zrównoważonego rozwoju na wzrost konkurencyjności firmy” trwa do 25 maja i dostępna jest pod linkiem: https://forms.gle/vQzV5zrQkShNnFqB7
 
ZAPRASZAMYT DO KONTAKTU!
Enterprise Europe Network
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2
35-225 Rzeszów
Tel.: 17 860 57 45/52/61
e-mail: een@wsiz.edu.pl
 
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy