Reklama

Biznes

Kontrahent potrzebny w trudnych czasach. Aby go zdobyć, trzeba mieć plan – od tego jesteśmy

Artykuł sponsorowany
Dodano: 08.09.2022
66604_een_wsiz-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Wraz z rosnącymi problemami małych i średnich przedsiębiorców, ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, współpracując z innymi ośrodkami tej wspieranej przez Unię Europejską międzynarodowej sieci, stara się dostarczać firmom coraz bardziej specjalistyczną pomoc. Do współpracy angażuje najlepszych ekspertów, którzy są w stanie nie tylko przeprowadzić szkolenie dla grupy przedsiębiorców, ale również rozwiązać ich konkretne problemy. Konsultanci ośrodka mogą pomóc firmie stworzyć plan działania, obejmujący m.in. nawiązanie partnerstw międzynarodowych, doradztwo w zakresie rejestracji znaku towarowego czy realizację umów z zagranicznymi kontrahentami. Tak powstaje szyty na miarę plan, bo tylko taki może się sprawdzić przy dużej niepewności w gospodarczym świecie.

W wyniku kryzysu gospodarczego, na świecie zmienia się perspektywa spojrzenia na pomoc sieci Enterprise Europe Network dla przedsiębiorców. Rynek przygraniczny jest dziś postrzegany jako rynek ryzykowny. Inwestorzy wykazują zatem większą ostrożność. Dla podkarpackich firm to czas niepewności, ale i w nim konieczne jest podejmowanie strategicznych decyzji, które zdecydują o losach przedsiębiorstwa. Rosnące ceny paliw i energii, zmiany klimatyczne sprawiają, że Unia Europejska stawia na zrównoważony rozwój, co prowadzi w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie minimalizuje się zużycie surowców i wielkość odpadów oraz emisję i utraty energii. Drugi trend to digitalizacja i wykorzystanie technologii cyfrowych, które przekładają się na wzrost wydajności, ale też oznaczają większe zagrożenie cyberprzestępczością. Firmy muszą więc wprowadzać narzędzia chroniące je np. przed utratą wrażliwych danych na temat prowadzonej działalności. W te dziedziny firmy muszą inwestować walcząc o konkurencyjność.

We wszystkich tych wysiłkach mogą liczyć na wsparcie ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

– Firmy muszą skupić się na swoich wewnętrznych działaniach, aby się utrzymać na rynku. My zaś skupiamy się na tym, aby nasza pomoc dla przedsiębiorstw była „szyta na miarę”. To zawsze było jednym z założeń w naszych ośrodkach, ale dziś potrzeba bardzo konkretnych usług, odpowiadających konkretnemu problemowi, jest w firmach jeszcze bardziej widoczna – mówi Monika Smaczna, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Usługi specjalistyczne

– Świadczymy usługi specjalistyczne, na przykład związane z uzyskaniem prawa do zamieszczania oznakowania CE na produktach sprzedawanych w krajach UE lub w EOG. Dotyczy ono np. produktów importowanych, którymi przedsiębiorca chciałby handlować w Europie – mówi Justyna Bednarz, konsultant ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Firma może się do nas zwrócić z konkretnym problemem, a my szukamy dla niej specjalistów. Współpracujemy z ekspertami w różnych dziedzinach. W razie potrzeby, kiedy odpowiedniego specjalisty brakuje na naszym regionalnym rynku, zwracamy się o konsultacje z takim ekspertem do innego ośrodka z sieci EEN. 

Usługi specjalistyczne, które oferuje ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zależą od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i obejmują m.in. takie zagadnienia jak: zatrudnianie cudzoziemców, delegowanie pracowników, ochrona wzorów użytkowych i zastrzeganie patentów, weryfikacja umów międzynarodowych, bezpieczeństwo użytkowania maszyn/oznaczenie CE, prawo transportowe krajowe i międzynarodowe, i inne. 

Na szkoleniach tylko konkrety

Pandemia i wojna zmieniły podejście firm do uczestniczenia w konferencjach i szkoleniach stacjonarnych. Przedsiębiorcy wolą dziś formę online, która jest wygodniejsza. Ten trend widoczny jest we wszystkich ośrodkach EEN. 
Ekspertów starannie dobieramy. Przedsiębiorcy zainteresowani są tylko szkoleniami z twardą, konkretną wiedzą, która uzupełni ich własne informacje i którą rzeczywiście będą mogli wykorzystać w swojej działalności.
Pod tym też kątem ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie planuje w okresie jesienno-zimowym bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców, online lub stacjonarne. Obszar tematyczny planowanych szkoleń to: transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwie produkcyjnym; cyberbezpieczeństwo w MŚP – ocena ryzyka, zabezpieczenie i ochrona systemów; ochrona środowiska prawo i praktyka 2022/2023.

Spotkania brokerskie 

– Naszym głównym celem jest umiędzynarodowianie europejskich firm, czyli pomoc przedsiębiorcom w znajdowaniu nowych partnerów zagranicznych – podkreśla Wioletta Choma-Wiątek, konsultant ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – A podstawą tych działań jest międzynarodowa baza firm sieci Enterprise Europe Network, w której może zarejestrować się każdy polski przedsiębiorca z sektora MŚP. Rejestracja i stworzenie profilu w bazie jest bezpłatne, my w tym pomagamy, promujemy oferty naszych lokalnych przedsiębiorców za granicą wśród naszych partnerów i warto z tej możliwości skorzystać. Kiedy firma z naszej bazy ma problem w realizacji kontraktu zawartego z zagranicznym kontrahentem, może skorzystać z pomocy naszych ekspertów, którzy przeanalizują aspekty prawne takiej umowy.

– Przedsiębiorcom, którzy szukają nowych rynków, partnerów handlowych i kontrahentów za granicą, proponujemy również udział w spotkaniach brokerskich na dużych imprezach targowych – mówi Monika Smaczna. – Organizujemy je dla zainteresowanych firm. W najbliższych trzech miesiącach odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, na których takie spotkania możemy przygotować. I w tej sprawie również zachęcamy do kontaktu z nami.

Już 21-22 września 2022 przedsiębiorcy mają okazję uczestniczyć w spotkaniach kooperacyjnych METAL 2022, które towarzyszą targom Przemysłowa Jesień dedykowanym branży odlewniczej. Spotkania kooperacyjne odbędą się w formie hybrydowej: 21 września w Kielcach dla zwiedzających targi, a 22 września wirtualnie, za pośrednictwem platformy b2match. Tydzień później, 28-29 września, na targi brokerskie zapraszają Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®2022 w Bydgoszczy, oferując dołączenie do międzynarodowego grona producentów, dystrybutorów i specjalistów z sektora produkcji narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz wszystkich sektorów przemysłu. 

W październiku firmy spotkają się w czeskim Brnie na Contact-Contract MSV 2022. Wydarzenie odbędzie się 4-7 października i w jego centrum uwagi znajdzie się Przemysł 4.0 i Digital Factory, czyli cyfryzacja produkcji. Inne poruszane tematy obejmują gospodarkę o obiegu zamkniętym i zarządzanie zasobami materiałowymi.

W październiku dostawców inżynierii mechanicznej i instalacji czekają targi FMB 2022 Matchmaking, ukierunkowane na łączenie projektantów, deweloperów i kupców. 12-13 października w Bad Salzuflen w Niemczech wśród wystawców znajdują się m.in. liderzy rynku w dziedzinie techniki napędowej, techniki sterowania oraz techniki montażu i obsługi.

Duże imprezy targowe i okazja do nawiązania ciekawej współpracy będą także w listopadzie. 17-18 listopada, w formule online, odbędą się BE @Smart Manufacturing Matchmaking 2022 – targi skupiające firmy, ośrodki badawcze i instytucje administracji publicznej działające w sektorze Smart Manufacturing i Industry 4.0. W podobnym czasie, 16-17 listopada, w szwedzkim Malmö zaplanowano NOFF&ELS – wydarzenie skupiające producentów i kupujących z branż takich jak: ekologiczna żywność i napoje, zdrowie oraz uroda. 

Spotkania biznesowe Match4Industry będą miały miejsce również 29-30 listopada na targach w Turcji. Skierowane są do następujących branż: motoryzacyjnej, chemicznej, materiałów konstrukcyjnych, elektronicznej, energetycznej, ochrony środowiska, IT, metalowej, maszynowej, tworzyw sztucznych, oponiarskiej.

Więcej informacji na temat targów, szkoleń i usług specjalistycznych można uzyskać w ośrodku Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Enterprise Europe Network
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
tel.: 17 860 57 45/52/61 | e-mail: een@wsiz.edu.pl
 
Od lewej: Justyna Bednarz, Monika Smaczna i Wioletta Choma-Wiątek.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy