Reklama

Biznes

Pierwsze ogrody kieszonkowe w Rzeszowie. Za dużo kamieni?

Alina Bosak
Dodano: 12.10.2021
56980_park_1
Share
Udostępnij
Rzeszowski ratusz pochwalił się pierwszymi realizacjami ogrodów kieszonkowych w mieście. To zagospodarowane na nowo skwery na Placu Farnym i przy ul. Chmaja. Ten pierwszy nie spotkał się z aplauzem mieszkańców.
 
„Zobaczcie nowe miejsca do wypoczynku – pierwsze realizacje ogrodów kieszonkowych, których projekty Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie przedstawił wiosną”, zachęca ratusz mieszkańców miasta w mediach społecznościowych i przedstawia dwa zmodernizowane skwery – na Placu Farnym oraz przy ul. Chmaja. Na obu posadzono łącznie 1500 sztuk.
 
Z komentarzy pod postem wynika, że zagospodarowanie przestrzeni przy Placu Farnym nie wszystkim się podoba. Powodem jest wysypanie kamieniami przestrzeni między roślinami. „Był trawnik dali kamienie”, komentuje jeden z internautów, a inny dodaje: „Pewna firma ma na zbyciu dużo kamyków. Żenada. A tak ładnie było”. Jest też głos pozytywny: „Super!” 
 
Artur Gernard z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa zapewnia, że wpisy są uważnie śledzone, a głosy mieszkańców brane pod uwagę. – Te głosy wpływają na kształt przyszłych projektów – zapewnia. – Kiedy przedstawialiśmy projekt skweru, nie było głosów krytycznych. Ale tak bywa, że realizacje budzą kontrowersje. 
 
Ukończone już grody kieszonkowe powstały za ok. 70 tys. zł. Ten na Placu Farnym kosztował 37 tys. zł, a przy ul. Chmaja 30 tys. zł.
 
Ogród kieszonkowy przy ul. Chmaja. Fot. Urząd Miasta Rzeszowa 
 
Zapewne większe szanse na aprobatę będzie miał okazały park, który powstaje na 20 arach w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta. Będą tam rosły brzozy, lipy, ozdobne krzewy, a między nimi łąki kwietne. Do końca listopada zamontowane zostaną również urządzenia służące wypoczynkowi i zabawie: huśtawki, parklety (wygodne siedziska), leżaki, ławki i pergole. Koszt tej inwestycji to ok. 400 tys. zł.
 
Dwukrotnie tańszy, a zarazem dwa razy większy ma być park w okolicy ul. Ustrzyckiej i Sanockiej na os. Przybyszówka. Na 50-arowej działce również przewidziano drzewa (m.in. brzozy pożyteczne i kolony) i kwitnące krzewy (hortensje i rozpyleńce), a także ścieżkę „bosych stóp”. Do tego ławki i leżaki. 
 
Obydwa ogrody mają powstać do końca listopada. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy