Reklama

Biznes

Beatyfikacja Ulmów. Z daleka i z bliska [zdjęcia]

Alina Bosak
Dodano: 11.09.2023
  • Beatyfikacja Rodziny Ulmów. Pielgrzymi. Fot. Tadeusz Poźniak
Beatyfikacja Rodziny Ulmów. Pielgrzymi. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Rodzina Ulmów – Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci zostali w niedzielę w Markowej ogłoszeni błogosławionymi. Ich relikwie znajdują się w kościele parafialnym w Markowej, gdzie rodzina mieszkała i została zabita przez władze okupacyjne za ukrywanie Żydów. W 3-godzinnej uroczystości z udziałem delegata papieskiego, władz kościelnych, państwowych i samorządowych wzięło udział o 37. tys. pielgrzymów.

Jeszcze przed godziną piątą rano w niedzielę autokary z podrzeszowskich parafii wyjeżdżały w kierunku Markowej, gdzie odbyła się uroczystość. Jeszcze wcześniej wyruszać musieli pielgrzymi z dalszych podkarpackich powiatów i z innych regionów Polski. Od parkingów do miejsca uroczystości było kilka kilometrów, które należało pokonać pieszo. Pielgrzymom jednak sprzyjała słoneczna pogoda.

Główna uroczystość odbyła się na stadionie. W najdalszych sektorach celebrę, której przewodniczył delegat papieski – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro – oglądano na telebimach. Mszę św. koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy. M.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Grzegorz Ryś, kard. Gerhard Müller i kard. Robert Sarah. Najbliżej ołtarza siedzieli przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych.

Na wprost ołtarza usiadły najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki. W pierwszym rzędzie siedział także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, obok wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także Władysław Ortyl z małżonką i naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Obecnych było wielu parlamentarzystów.

To, co blisko ołtarza i co w odległych sektorach oraz na trasie pielgrzymów przedstawiamy na zdjęciach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy