Reklama

Biznes

30 lat RARR S.A. To ona stworzyła „Aeropolis”

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 07.12.2023
Od prawej: Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.; Jolanta Wiśniowska, wiceprezes RARR S.A; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej; Krystian Kapinos, wiceprezes RARR S.A. Fot. Tadeusz Poźniak
Od prawej: Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.; Jolanta Wiśniowska, wiceprezes RARR S.A; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej; Krystian Kapinos, wiceprezes RARR S.A. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Dokładnie 30 lat temu powstała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – instytucja, która przez ostatnie dekady miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy województwa podkarpackiego, a dzięki odwadze i wizji samorządu oraz pracowników RARR S.A., zrealizowała ideę utworzenia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”. Park obchodzący dziś 20. urodziny może się pochwalić 52 firmami z branży lotniczej, motoryzacyjnej i nowych technologii, zatrudniającymi ponad 7 tys. pracowników, których inwestycje przekroczyły już 3,5 mld zł. W środę w Inkubatorze Technologicznym PPN-T, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. świętowała oba te jubileusze w towarzystwie minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, członków zarządu województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla, Ewy Draus i Stanisława Kruczka, samorządowców, przedsiębiorców, rektorów rzeszowskich uczelni – prof. Piotra Koszelnika i prof. Sylwestra Czopka, oraz byłych i obecnych pracowników RARR S.A., bez których wszystkie te sukcesu nie byłyby możliwe. Wydarzenie było też dobrą okazją, by wręczyć nagrody Innowator Podkarpacia 2023. Jedne z najważniejszych na Podkarpaciu wyróżnień biznesowych przyznawanych od 24 lat.

Spółka RARR powstała w 1993 roku  na bazie Biura Projektowego „Miastoprojekt” w Rzeszowie. Jej założycielem był Samorząd Wojewódzkiego Podkarpackiego, a cel działania jasny – wsparcie rozwoju gospodarczego Podkarpacia. To była pierwsza w regionie instytucja pomagająca przedsiębiorcom i samorządom w sięganiu po fundusze europejskie wpierw z programów przedakcesyjnych, a po 2004 roku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, już z kolejnych projektów unijnych. Jednak to co najważniejsze w działalności RARR, to stworzenie przed laty w „szczerych polach” Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, który dziś jest gospodarczym sercem regionu wokół którego wyrosły: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Hotel Holiday Inn Express Rzeszow Airport oraz rozbudowany Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Powstała nowoczesna strefa ekonomiczna, świetnie skomunikowana z autostradą A4, drogą ekspresową S19 oraz posiadająca własną linie kolejową Rzeszów-Jasionka. To wszystko sprawiło, że gdy w lutym 2022 roku w Ukrainie wybuchła wojna, Rzeszów stał się areną międzynarodowych wydarzeń, gdzie gościli najwięksi przywódcy świata, a Rzeszów i Jasionka w sposób naturalny przeistoczyły się w hub łączący Wschód i Zachód Europy.

Aeropolis z logo przypominającym turbinę lotniczą

– „Aeropolis” to nasze złote dziecko – mówił Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. – Od początku pokładaliśmy w nim duże nadzieje dając symboliczne imię i strojąc w logo, które przypomina turbinę lotniczą. Pięć srebrnych płatków obejmuje świetliste kule, dokoła których krążą satelity. Ten symbol, jak i nazwa „Aeropolis”, podkreśla związek z branżą lotniczą i kosmiczną, ale też przypomina ideę, którą staramy się realizować od 30 lat – tworzyć środowisko współpracy wielu firm, instytucji i ośrodków badawczych, czyli po prostu łączyć ludzi, jednoczyć wiedzę, różne kompetencje i pomysły, by wspólnie budować coraz silniejsze firmy, rozwijać wynalazki i dawać naszej gospodarce moc do konkurowania w świecie, w którym postęp technologiczny następuje w tempie wykładniczym.  

– Gratuluję Państwu tych lat działalności. To czas, w którym Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. zyskała pozycję lidera na rynku w rozwoju przedsiębiorczości, promocji innowacyjnych rozwiązań oraz podnoszenia jakości życia mieszkańców Podkarpacia – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. – Nasz region przyciąga coraz więcej innowacyjnych firm. Warto tu lokować swój biznes.  Nowoczesna infrastruktura, naukowcy otwarci na współpracę z biznesem i wykwalifikowani pracownicy – to wszystko sprawia, że jest to miejsce przyjazne dla przedsiębiorców.

– W „Aeropolis” rozwinęło się wiele firm. Miejsce to jak magnes przyciąga kolejne inwestycje krajowe i zagraniczne. Pomagacie rozwijać biznes. Oferujecie specjalistyczne laboratoria badawcze. Z sukcesami wdrażacie kolejne projekty współfinansowane z funduszy unijnych – dodała szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Idea potrzebuje ludzi i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” znalazł wspaniałych sojuszników. W Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego udało się zaangażować w jego realizację ludzi kompetentnych, pracowitych, o dużej wiedzy. Park zaczynaliśmy tworzyć jeszcze w perspektywie 2004-2006, zdobywając z programu krajowego pieniądze na stworzenie studium wykonalności, wyceny działek. Potem przyszła kolej na zbrojenie terenów wokół lotniska i w końcu wprowadzanie inwestorów. Pierwszym było MTU, później Borg Warner, Goodrich. Kiedy w 2009 r. pojawiło się MTU, szefowie Doliny Lotniczej nie kryli radości, wiedząc, że tam, gdzie inwestuje MTU, za chwilę ciągną wszyscy, którym zależy na rozwijaniu wysokich technologii – potwierdził prezes RARR S.A.

Od lewej: Władysław Ortyl, marszałek województwa i Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Mariusz Bednarz, szczególnie podziękował za wsparcie i inspirację do działania właśnie minister Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak oraz marszałkowi województwa podkarpackiego, Władysławowi Ortylowi.

Sukcesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego są ludzie

– Najważniejszymi autorami sukcesu RARR-u są ludzie. Na początku funkcjonowania, nie było pewności co do przyszłości agencji, a nawet momentami co do wynagrodzeń. To była też przyspieszona edukacja z przedsiębiorczości i gospodarki. RARR z czasem zmieniał się na lepsze, rozwijał się i dzięki temu przetrwał. Tak uniwersalnej instytucji na Podkarpaciu nie było. Jak nikt się nie chciał podjąć bardzo trudnego zadania, zawsze szło się do RARR – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek województwa, który prezesowi Bednarzowi ofiarował przemyską fajkę jako symbol dojrzałości, przyznał, że jubileusz jest tak ważny, iż w gronie gości jest aż trzech przedstawicieli samorządu województwa, który jest właścicielem spółki RARR.

–  Trzy osoby to już quorum, więc jeśli będzie to potrzebne, możemy zwołać posiedzenie zarządu żartował marszałek.

Prezes Bednarz przypomniał także, że RARR nie tylko zrealizował ideę „Aeropolis”, ale zbudowała także kompleks Inkubatora Technologicznego z halami produkcyjnym i biurami dla młodych firm, tworząc bazę dla rozwoju nowych pomysłów, z których wyrosły też duże biznesy jak chociażby ML System S.A. 

– Kompleks Inkubatora „Aeropolis” stał się bazą dla jednego z najbardziej inspirujących przedsięwzięć Agencji – Programu Start In Podkarpackie, w którym wsparliśmy setki startupów w rozwoju nowych pomysłów. A marzenia tych wszystkich wynalazców i innowatorów zmotywowały nas do organizacji festiwalu Carpathian Startup Fest, który łączy startupy i inwestorów. W tym roku w G2A Arena odbyła się trzecia edycja i już wiemy, że doszło na niej do takich zdarzeń, o jakie chodzi nam od tych 20, 30 lat – nawiązały się relacje, powstały zespoły, ludzie rozwijają współpracę, tuzy dzielą się wiedzą z debiutantami, wynalazki znajdują mecenasów. To przyszłość i gospodarcze szanse nie tylko dla regionu – mówił prezes Bednarz.

A gdy podczas gali wręczono nagrody XXIV edycji konkursu Innowator Podkarpacia, wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. uczestnicy Carpathian Startup Fest.

I miejsce w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo zajęła firma OHRV Motorcycle Engines, która uruchomiła produkcję polskich silników motocyklowych.  Innowator Podkarpacia 2023 w kategorii Małe Przedsiębiorstwo otrzymała firma  Ledolux Poland, producent oświetlenia led.

W konkursie przyznano też wyróżnienia: firma Astrotectonic, Compact Charger w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo, Sense Monitoring dla Małych Przedsiębiorstw oraz I-BS.PL  w kategorii Średnie Przedsiębiorstwo. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy