30 lat temu powstała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, bardzo ważna spółka dla rozwoju gospodarczego regionu, która zrealizowała ideę utworzenia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”. Park działa już od 20 lat i stał się enklawą nowoczesnego przemysłu, którego siłą jest lotnictwo, motoryzacja i nowe technologie, a przede wszystkim kolejne pokolenia inżynierów.
W środę, 6 grudnia jubileuszowe spotkanie w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Będzie okazja do podsumowania 30 lat działalności Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i 20 lat działalności PPN-T Aeropolis. Spółka RARR utworzona została w 1993 roku na bazie Biura Projektowego „Miastoprojekt” w Rzeszowie. Powołał ją do życia Samorząd Wojewódzkiego Podkarpackiego, aby wspierać rozwój gospodarczy regionu, m.in. pomagając przedsiębiorcom i samorządom w sięganiu po fundusze europejskie wpierw z programów przedakcesyjnych, a później dla państw członkowskich UE. Najważniejszym projektem RARR było stworzenie na 170 ha w okolicach Rzeszowa strefy, która oferując doskonałe warunki inwestorom, przyspieszyłaby rozwój nowoczesnego przemysłu. Tak powstał park Aeropolis. Dziś działają w nim 52 firmy zatrudniające ponad 7 tys. pracowników, a inwestycje przekroczyły 3,5 mld zł.
RARR nie tylko uzbroiła tereny pod fabryki. Naprzeciw Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zbudowała także kompleks Inkubatora Technologicznego z halami produkcyjnym i biurami dla młodych firm, tworząc bazę dla rozwoju nowych pomysłów, czego efektem jest dziś jedno z największych w południowo-wschodniej Polsce wydarzeń dla startupów i inwestorów – Carpathian Startup Fest. Fabryki, inkubator, a także najnowsza inwestycja RARR – Podkarpacki Park Biznesowy. Sąsiadując z takimi inwestycjami samorządowymi jak Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena oraz Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, inwestycje RARR współtworzą katalizator wielu gospodarczych inicjatyw ważnych dla przyszłości i rozwoju regionu.
Jasionka – gospodarcze serce Podkarpacia i hub łączący Wschód z Zachodem
Konsekwentne inwestowanie w strefę przemysłową pod Rzeszowem, w rozwój portu lotniczego Rzeszów-Jasionka i komunikacyjnej sieci wokół tego obszaru, sprawiły że w momencie globalnych zmian na świecie i wojny w Ukrainie, stolica Podkarpacia ze swoją zaawansowaną gospodarczo strefą była gotowa stać się strategicznym partnerem w organizacji pomocy humanitarnej i wojskowej dla naszego wschodniego sąsiada wspieranego przez NATO. To wszystko sprawia, że po 20 latach działalności Aeropolis i 30 latach RARR nie mówimy już tylko o gospodarczym sercu regionu pod Rzeszowem, ale o hubie łączącym Wschód i Zachód Europy.