Reklama

Automoto

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych

Mieczysław Górak
Dodano: 11.06.2023
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Share
Udostępnij

Jednym z cięższych wykroczeń w ruchu drogowym jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Przypomnieć w tym miejscu należy, że wyprzedzanie jest to manewr polegający na przejeżdżaniu obok innego pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku. Nie mają tutaj żadnego znaczenia wymalowane nawet linią ciągłą pasy ruchu. I, o ile zakaz wyprzedzania na przejściu jest w zasadzie dla każdego zrozumiały, o tyle wyjaśnienia wymaga określenie „bezpośrednio” przed.

Zasadnicze znaczenie w tym przypadku ma pole widzenia kierującego pojazdem wyprzedzającym. Jeżeli kierujący pojazdem wyprzedzającym przez cały czas widzi całe przejście dla pieszych oraz rejon wejścia na przejście, wówczas możemy stwierdzić, że wyprzedzanie „bezpośrednio” przed nie miało miejsca.

Jeżeli natomiast, w którymś momencie wykonywania wyprzedzania, pole widzenia przejścia dla pieszych oraz jego rejonu wejścia przez wyprzedzającego było zasłonięte przez pojazd wyprzedzany, wówczas mamy do czynienia z klasycznym wyprzedzaniem „bezpośrednio” przed przejściem.

Potwierdzeniem powyższego jest przepis zabraniający omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Omijając taki pojazd mamy” zasłonięte” pole widzenia części przejścia dla pieszych oraz w zasadzie cały rejon wejścia na przejście.

Bardzo często przejścia dla pieszych są połączone z przejazdami dla rowerzystów. Zachowanie kierujących pojazdami w stosunku do rowerzystów poruszających się po przejeździe dla rowerzystów jest takie samo jak w stosunku do pieszych opisane wyżej, a więc rowerzyści mają pierwszeństwo na przejeździe.

Podkreślić w tym miejscu należy, że kierującym rowerami nie wolno przejeżdżać przez jezdnię po przejściu dla pieszych. Jeżeli kierujący rowerem zbliży się do przejścia dla pieszych powinien zsiąść z roweru – wówczas jest traktowany jako pieszy i prowadząc rower ma pierwszeństwo wejścia i przejścia przez jezdnię.

I jeszcze bardzo istotna rzecz – mandat karny za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub „bezpośrednio” przed wynosi 1500 złotych oraz 15 punktów karnych. W warunkach recydywy – 3000 złotych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy