Reklama

Automoto

Jaka jest dozwolona prędkość przed i za progiem zwalniającym?!

Mieczysław Górak
Dodano: 01.11.2023
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Share
Udostępnij

Większość kierowców napotykając na swej drodze progi zwalniające oznakowane znakiem  „A-11a”  i nieodzownie towarzyszącym im znakami zakazu przekraczania prędkości 20 km/h, zastanawia się, kiedy znak ograniczenia prędkości przestaje obowiązywać. Zazwyczaj sądzą, że znak ten ogranicza prędkość tylko na samym progu zwalniającym i pozwala na bezpieczne pokonanie go. Otóż nic bardziej mylnego. Znak ograniczenia prędkości do 20 km/h, chociaż jest o mniejszej średnicy niż większość znaków drogowych , jest znakiem zakazu i obowiązuje od miejsca ustawienia  do najbliższego skrzyżowania.

Pozostaje więc jechać z prędkością równą lub mniejszą, niż wskazana na znaku do najbliższego skrzyżowania. Progi zwalniające są stosowane najczęściej na ulicach osiedli mieszkaniowych, gdzie ruch pojazdów jest spowolniony innymi znakami drogowymi. Takim znakiem będzie np. znak informacyjny D-40 „strefa zamieszkania”, gdzie na całym jej obszarze występują pewne ograniczenia,  a prędkość jest ograniczona do 20 km/h. Innym znakiem ograniczającym prędkość będzie znak B-43  „strefa ograniczonej prędkości”, gdzie techniczne urządzenia lub rozwiązania drogowe wymuszające jazdę z prędkością równą lub mniejszą niż 30 km/h  mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Znak ograniczenia prędkości w razie uszkodzenia pojazdu

Należy pamiętać, że kierujący pojazdami nie przestrzegając wymienionych znaków ograniczenia prędkości w razie uszkodzenia pojazdu nie mogą dochodzić żadnych odszkodowań od zarządców dróg, jak również mogą mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy