Artykuły sponsorowane

Rekrutuj przy pomocy specjalistów

Grupa Progres
Dodano: 10.06.2014
No image
Share
Udostępnij
Proces rekrutacji i selekcji pracowników jest jednym z ważniejszych elementów zarządzania zasobami ludzkimi. To, jakiego pracownika zatrudnimy, będzie przekładało się na efektywność działań nie tylko jego, ale i całego zespołu, a w konsekwencji będzie miało odzwierciedlenie w wynikach biznesowych firmy. W całym procesie rekrutacji jest kilka istotnych kwestii – ważny jest sam przebieg procesu selekcji, a na kolejnym etapie to, czy kandydat po okresie próbnym nadal będzie pracował w naszej firmie.
 
Zatrudnienie niewłaściwej osoby, którą w konsekwencji zwolnimy z firmy po okresie próbnym lub która sama zrezygnuje z pracy wskutek niedopasowania, jest dla firmy realną stratą finansową. Swego czasu o zebranie tych kwot pokusił się Goldenline i obliczył jakie koszty firma ponosi w czasie okresu próbnego (Blog Goldenline – Ile kosztuje nieudana rekrutacja). Koszty zatrudnienia takiego pracownika wyniosły prawie 18 000 zł (publikacja ogłoszeń, rekrutacja, wdrożenie pracownika, wynagrodzenie pracownika przez 3 miesiące, narzędzia pracy). Dodatkowo jeśli w grę wchodzą szkolenia, czy niewłaściwe wykonywanie obowiązków, które może przekładać się na niewykorzystane okazje biznesowe lub utratę klientów, koszty są dużo wyższe. 
 
Dlatego też tak ważne jest to, aby rekrutacja, którą prowadzimy była efektywna i pozwalała na zatrudnienie osoby odpowiednio dopasowanej do profilu stanowiskowego. Aby ten cel osiągnąć istotne jest kompleksowe podejście do procesu, odpowiednie opracowanie profilu, dobranie adekwatnych metod poszukiwania kandydatów i narzędzi selekcji. Całość tych działań wymaga czasu i odpowiednich kompetencji osoby rekrutującej. Dlatego też firmy często rozważają skorzystanie ze wsparcia ekspertów w prowadzeniu rekrutacji i selekcji.
 
Wspierając się działaniami firmy zewnętrznej, możemy polegać na doświadczeniach konsultantów zarówno w doborze narzędzi rekrutacyjnych, jak i w ocenie kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych. Poza tym firma zewnętrzna posiadająca doświadczenie w danej branży, czy rekrutacji na konkretne stanowiska, jest w stanie opracować całość działań związanych z procesem i rekomendować nam odpowiednich kandydatów na poszczególne stanowiska. Kolejnym elementem, który przemawia za korzystaniem z firm zewnętrznych, jest dostęp do ich bazy kandydatów, która niejednokrotnie pozwala nam na szybkie znalezienie odpowiedniego kandydata bez zamieszczania ogłoszeń i czekania na spływ aplikacji. 
 
Aby dobrać odpowiednią firmę zajmującą się procesami rekrutacji, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada wykwalifikowanych konsultantów, którzy będą odpowiedzialni za dany proces. Poza tym istotne jest doświadczenie w danej branży i umiejętność adekwatnego oszacowania czasu potrzebnego na znalezienie kandydata. Ponadto, powinniśmy także zwrócić uwagę na to czy firma oferuje gwarancję na wypadek braku współpracy z kandydatem, a także na to jaki model współpracy oferuje. Jeśli zależy nam na czasie, nie bez znaczenia będzie także posiadanie przez firmę bazy kandydatów na podobne stanowiska.
 
Dobierając firmę zewnętrzną do współpracy przy rekrutacjach, warto zwrócić uwagę także na to jakimi metodami konsultanci zamierzają poszukiwać kandydatów – jaką mają propozycję na przeprowadzenie rekrutacji osób do projektu i w kolejnym kroku, w jaki sposób będzie prowadzona selekcja kandydatów pod kątem opisanych wymagań. Zwrócenie uwagi na te elementy pozwoli na wybór firmy, która będzie w stanie dany projekt rekrutacyjny zrealizować w efektywny sposób.
Jeśli chcą Państwo poznać nasz model współpracy i porozmawiać o możliwościach wsparcia procesów rekrutacyjnych w Państwa Firmie, zapraszamy do kontaktu:
 
 
Dane kontaktowe:
Grupa Progres, Biuro Rzeszów
Panorama Rzeszów
ul. Piłsudskiego 32, 3 piętro – lokal 315
rzeszow@grupaprogres.pl 
tel. 601 906 500
SPRAWDŹ NAS:
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy