Artykuły sponsorowane

Czym kierować się wybierając dostawcę usług HR?

Grupa Progres
Dodano: 27.05.2014
No image
Share
Udostępnij
Kiedy podejmujemy decyzję o skorzystaniu z zewnętrznego dostawcy usług HR, stajemy przed wyborem, którego musimy dokonać wśród wielu firm. W tym momencie pojawiają się pytania – którą firmę wybrać, czym się kierować i skąd mieć pewność, że będzie to współpraca, która spełni nasze oczekiwania? 
 
Kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę jest kilka, a ich waga powinna być uzależniona od tego, na czym nam, jako firmie aktualnie najbardziej zależy i jakiego rodzaju projekt mamy do zlecenia. Nieco inne kryteria będziemy brać pod uwagę wybierając agencję pracy mającą wesprzeć nas w zatrudnianiu pracowników tymczasowych, inne elementy będą ważne przy rekrutacjach stałych, a jeszcze inne przy projektach doradztwa personalnego. Jest jednak kilka wspólnych wytycznych, które warto brać pod uwagę.
 
Pierwszym istotnym elementem jest doświadczenie firmy poparte referencjami, na podstawie których można zweryfikować zakres realizowanych projektów i branże, w których działania były prowadzone. Z uwagi na to, że poszczególne branże charakteryzują się swoją określoną specyfiką, dużo lepiej postawić na firmę, która realizowała już projekty w obszarze, który nas interesuje. Będzie to ważne zarówno przy rekrutacjach tych stałych, jak i tymczasowych, gdyż firmy prowadzące projekty rekrutacyjne w danej branży mają odpowiednio przygotowanych konsultantów. Konsultanci ci są w stanie efektywnie przeprowadzić cały proces, poza tym znają wymogi branży, wiedzą gdzie szukać potencjalnych pracowników i zapewne posiadają także bazę kandydatów. Kiedy jesteśmy zainteresowani pracą tymczasową, posiadanie bazy osób, które realizowały już podobne zadania, skróci nie tylko czas znalezienia odpowiedniej osoby, ale także przyspieszy etap wdrożenia jej w obowiązki, co zwłaszcza przy pracy tymczasowej jest bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli z kolei mówimy o projektach doradczych, szkoleniach, czy coachingach, doświadczenie w realizowanych projektach w danej branży przyspieszy proces realizacji działań i zwiększy dopasowanie i trafność wdrażanych rozwiązań. Wiedząc o tym jak istotne jest posiadanie doświadczeń w konkretnych obszarach, jako Grupa Progres stawiamy na to, aby optymalnie wykorzystywać posiadane doświadczenia i budujemy zespoły posiadające wiedzę dotyczącą konkretnej branży. Dzięki temu spotykając się z naszymi Klientami rozmawiamy z nimi typowo o sytuacjach, które są im bliskie o proponujemy adekwatne rozwiązania.
 
Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest także kompleksowość usług. Spojrzenie na współpracę w przyszłościowej perspektywie i uwzględnienie możliwości skorzystania z szerszego portfela usług, powinno zwrócić naszą uwagę na te firmy, które mogą nam zaoferować komplet usług. Dlaczego jest to istotne? Otóż wchodząc we współpracę w zakresie całego obszaru HR z jedną firmą usprawniamy większość dziejących się procesów, gdyż pozyskujemy partnera, który dobrze zna naszą organizację, który dostrzega zależności pomiędzy poszczególnymi obszarami i który może wziąć odpowiedzialność za całość działań HR. W takim przypadku dużo łatwiej także monitorować efekty współpracy i rozliczać dostawcę usług HR z rezultatów. Myśląc o kompleksowości i odpowiadając na potrzeby naszych Klientów, poszerzyliśmy zakres oferowanych przez Grupę Progres usług. Realizując zarówno działania z zakresu pracy tymczasowej, rekrutacji stałych i projektów doradztwa personalnego, jesteśmy w stanie całościowo zająć się usprawnianiem obszaru związanego z zarządzaniem kapitałem ludzkim w firmach oraz brać odpowiedzialność za biznesowe efekty tych działań. To jest w zasadzie kolejna rzecz, która nie może umknąć naszej uwadze – wybór firmy, która pracuje na mierzalnych efektach i wskaźnikach. Oferowanie tego klientom jest praktyką coraz bardziej powszechną, choć jeszcze przez niewiele firm wdrażaną, głównie z uwagi na ryzyko jakie dostawca usług HR ponosi w przypadku nie wywiązania się z założonych wskaźników. Dlatego też element ten zawęzi nam wybór do znacznie mniejszej ilości firm niż powyżej opisane czynniki. 
 
Kolejnym elementem, który nie powinien umknąć naszej uwadze będzie pozyskanie informacji o osobach, które będą odpowiedzialne za realizację danego projektu z ramienia firmy zewnętrznej. Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości realizowanej usługi, nie tylko firma powinna wykazać się referencjami, ale także osoba dedykowana do realizacji danego projektu. Przy wdrażaniu rozwiązań z obszaru HR nie możemy pozwolić sobie na przypadkowy dobór osób, gdyż niewłaściwe przeprowadzenie projektu personalnego w firmie lub przeszkolenie pracowników przez niedoświadczonego trenera, z dużym prawdopodobieństwem przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych, czego efektem będzie nie tylko niewłaściwie wydany budżet, ale także negatywne nastawienie pracowników do dalszych działań tego typu. To właśnie głównie z tego typu sytuacji wynikają częste negatywne opinie pracowników firm na temat prowadzonych szkoleń, projektów HR i rekrutacji realizowanych przez firmy zewnętrzne.
 
Elementy te są pewną bazą, którą można i warto rozszerzać o kolejne wyznaczniki efektywnej współpracy. Decydując się na zewnętrznego dostawcę usług do konkretnego działania z obszaru personalnego, warto dodatkowo uwzględnić to, co w tym konkretnym przypadku będzie dla nas ważne. Poza tym warto postawić także na to, aby działania firmy, której chcemy zlecić część działań z obszaru HR, były w zgodzie z naszymi firmowymi wartościami i aby były wsparciem nie tylko w budowaniu skutecznych narzędzi i rozwiązań HR, ale także wspierały nasz wizerunek marki i wizerunek pracodawcy.
 
Jeśli szukacie Państwo dostawcy HRowych usług, który miałby skutecznie wesprzeć działania Państwa Firmy w zakresie zatrudniania pracowników, zarządzania ich potencjałem i podnoszenia poziomu realizacji celów biznesowych, zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie, które będzie wspierało Państwa Firmę.
 
DANE KONTAKTOWE:
Grupa Progres, Biuro Rzeszów
rzeszow@grupaprogres.pl
tel. 601 906 500
SPRAWDŹ NAS:
 
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy