Reklama

Świat

Zełenski: rosyjscy terroryści wysadzili zaporę w Nowej Kachowce o godz. 2.50 w nocy

PAP
Dodano: 06.06.2023
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Share
Udostępnij

Tej nocy, o godz. 2:50 (godz. 1:50 czasu polskiego) rosyjscy terroryści wysadzili od środka hydroelektrownię w Nowej Kachowce; zagrożonych zalaniem jest ok. 80 miejscowości, prowadzimy akcję ratowniczą – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Poprowadziłem nadzwyczajne posiedzenie RBNiO; wydano instrukcję dotyczącą ewakuacji z zagrożonych terenów i dostarczenia wody pitnej do wszystkich miejscowości, które czerpały wodę ze Zbiornika Kachowskiego – przekazał Zełenski w mediach społecznościowych we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.


Rząd, służby i wojsko robią wszystko, by ratować ludzi – podkreślił.


Rosja odpowie za ten akt terroryzmu – zaznaczył. Podczas spotkania uzgodniliśmy zestaw narzędzi międzynarodowych i środków bezpieczeństwa, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności – dodał.


Rosjanie wysadzili w powietrze okupowaną przez siebie zaporę w Nowej Kachowce na Dnieprze, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski – poinformowały we wtorek władze Ukrainy.

Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.


Zbiornik zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy