Reklama

Kraj

Hołownia: Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Ukraina mają wspólny punkt widzenia

Adrian Kowarzyk, Sylwia Wieczeryńska/PAP
Dodano: 11.06.2024
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Share
Udostępnij

Polska, Estonia, Łotwa, Litwa i Ukraina reprezentują wspólny sposób myślenia o Europie Wschodniej, czyli jednym z najważniejszych dzisiaj regionów świata – powiedział we wtorek w Białymstoku marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

We wtorek w ostatnim dniu szczytu przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy podczas wspólnego oświadczenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że udało się stworzyć szczególny wymiar współpracy, unikalny na skalę Unii Europejskiej. Dodał, że w planach jest rozwijanie tej współpracy.

“Wystosujemy zaproszenie do tego formatu również do przewodniczącego parlamentu Finlandii, bo jest ona krajem, która dzieli te same granice i problemy, które dzisiaj tak żywotnie nas dotykają” – powiedział marszałek.

Hołownia odnosząc się do historycznego znaczenia Morza Śródziemnego dla zjednoczenia cywilizacji powiedział, że uczestnicy szczytu chcieliby dowieść, że Bałtyk “stanie się takim morzem, które powinno być centrum wymiany wiedzy, bezpieczeństwa, doświadczeń i handlu”.

“Reprezentujemy wspólny sposób myślenia o jednym z najważniejszych dzisiaj regionów świata, bo przez (…) agresję, którą Putin zafundował narodowi ukraińskiemu zmieniła się cała architektura geopolityki i bezpieczeństwa w naszym regionie” – powiedział marszałek Sejmu, odnosząc się do Europy Wschodniej.

Szczyt odbył się przy udziale przewodniczącego Riigikogu Republiki Estońskiej Lauri Hussara, przewodniczącej Saeimy Republiki Łotewskiej Daigi Mieriny, przewodniczącej Seimasu Republiki Litewskiej Viktoriji Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który nie był obecny podczas oświadczenia gdyż udał się na konferencję pokojową ws. Ukrainy, która odbywa się w Szwajcarii. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy