W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jadwigi Królowej odbyła się ceremonia podpisania umowy na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Sygnatariuszami umowy są dyrektor szpitala Barbara Rogowska i konsorcjum firm Adamietz S.A. oraz Wodpol Sp. z o.o., wyłonione w drodze postępowania przetargowego. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Karol Ożóg, członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz radni województwa Jerzy Cypryś i Stanisław Kruczek. Obecni byli również posłowie na Sejm RP Ewa Leniart, Zbigniew Chmielowiec, Tadeusz Chrzan, Kazimierz Gołojuch oraz Fryderyk Kapinos, a także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Realizacja Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej pochłonie blisko 643 mln zł, a dodatkowe 120 mln zł pozwoli na zakup najwyższej klasy wyposażenia medycznego. Tak duża inwestycja wymagała sprawnego montażu finansowego. Główny ciężar wziął na siebie samorząd województwa, przeznaczając na ten cel niemal 460 mln zł. Projekt zyskał również wsparcie ze środków unijnych (ponad 211 mln zł) oraz budżetu państwa (91 mln zł). Całość domyka wkład własny samego szpitala w wysokości 236 tys. zł.
Ten dzień to naprawdę historyczna chwila, w której marzenia sprzed lat zmieniają się w konkretne działania. Cały proces, od pierwszej koncepcji przez trudne procedury projektowe, doprowadził nas do momentu podpisania umowy. Już w 2018 roku widzieliśmy potrzebę stworzenia takiego miejsca, widząc skalę odpływu składek zdrowotnych z naszego województwa. Inspiracją do działania był także rozwijający się wydział lekarski oraz starania wielu ekspertów medycznych. Musieliśmy przejść przez złożone negocjacje z Komisją Europejską w Brukseli, by uzyskać zgodę na finansowanie nowej infrastruktury. Dzięki wsparciu wielu osób udało się obronić ten projekt i dostosować go do europejskich ram finansowych – mówił marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej zaoferuje pacjentom infrastrukturę na najwyższym światowym poziomie. Obiekt będzie w pełni przyjazny dzieciom. W otoczeniu powstaną tereny zielone z konstrukcjami zwierząt pokrytymi bluszczem, a sam budynek wykorzysta rozwiązania proekologiczne, w tym instalacje fotowoltaiczne.
Kluczowe parametry inwestycji:
– Przestrzeń: 5 kondygnacji (w tym jedna podziemna) o łącznej powierzchni ponad 34 tys. mkw.
– Baza łóżkowa: łącznie 195 łóżek, w tym: 117 łóżek klinicznych, 63 łóżka dziennego pobytu oraz 15 łóżek OIOIM.
– Trzy główne bloki: ambulatoryjny (24 specjalistyczne poradnie), kliniczny (oddziały łóżkowe) oraz “gorąca platforma” (Dziecięcy SOR, nowoczesny blok operacyjny, Oddział Intensywnej Terapii).
– Sprzęt: Zintegrowana sala operacyjna, rezonans magnetyczny, dwa tomografy komputerowe oraz dwa angiografy.
– Zasięg: pojemność na 92 250 osób rocznie z przewidywaną obsługą 89 100 użytkowników w skali roku
Znaczenie nowoczesnej bazy dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dumę z konsekwentnej realizacji projektu podkreśliła poseł na Sejm RP, Ewa Leniart:
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej to powód do dumy dla wszystkich członków komisji zdrowia. Realizacja usług na najwyższym poziomie jest możliwa dzięki wspaniałym lekarzom i pielęgniarkom, ale wymaga też nowoczesnej bazy. Jako przedstawiciele parlamentu z ziemi podkarpackiej, uznajemy to za fundament bezpieczeństwa medycznego województwa. Dziękuję marszałkowi za to, że mimo trudności, projekt ten jest konsekwentnie wdrażany w życie – podkreśliła.
Odwagę samorządu w podejmowaniu trudnych decyzji budżetowych doceniła obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul:
Pragnę pogratulować marszałkowi i radnym województwa odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji budżetowych. Przeznaczenie tak ogromnych środków na jedną inwestycję to wyraz najwyższej troski o ludzkie zdrowie i życie. Nie ma większej wartości niż bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego te pieniądze są zainwestowane mądrze – podkreśliła.
Słowa wdzięczności za determinację, współpracę oraz trud włożony w montaż finansowy i przygotowanie dokumentacji skierowała dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie, Barbara Rogowska:
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Marszałka Władysława Ortyla za wsparcie i zaangażowanie na każdym etapie przygotowań. Dziękuję również moim współpracownikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dokumentacji, pozyskanie finansowania i realizację procesu inwestycyjnego. Dzięki naszej wspólnej pracy powstanie obiekt, który przez kolejne dekady będzie służył najmłodszym mieszkańcom regionu.
Projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej to najważniejsze przedsięwzięcie realizowane ze środków Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Wkład własny samorządu przekracza 65 proc. wartości projektu, pokazując skalę zaangażowania województwa w rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej dla dzieci. Pierwsze prace nad Podkarpackim Centrum Medycyny Dziecięcej rozpoczną się jeszcze w czerwcu. Główne roboty budowlane na terenie obecnego lądowiska będą mogły ruszyć po zakończeniu budowy nowego lądowiska wraz z parkingiem wielopoziomowym. Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma zostać oddane do użytku w październiku 2029 roku.