Mieszkańcy Podkarpacia zyskali nowe narzędzie w walce z wykluczeniem informacyjnym. W Rzeszowie otwarto Regionalne Centrum Komunikacji, które ma zapewnić osobom z niepełnosprawnościami równy dostęp do usług publicznych i społecznych.
Nowo powstała placówka jest częścią ogólnopolskiej sieci szesnastu centrów, które od połowy kwietnia 2026 roku rozpoczęły działalność w największych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Rzeszowski punkt oferuje bezpłatne wsparcie tłumaczy oraz specjalistów, a także rozwiązania zdalne, dzięki którym pomoc dostępna jest z każdego miejsca w kraju. Z usług RCK mogą korzystać osoby głuche, głuchoniewidome, niewidome oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt powstał dzięki współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Podczas uroczystości otwarcia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego, podkreśliła znaczenie inwestycji w dostępność, która była jednym z priorytetów jej wcześniejszej pracy w administracji rządowej.
„To niezwykle ważne przedsięwzięcie. Pamiętam jak premier Mateusz Morawiecki, zarówno w swoim exposé, jak i we wstępie do programu Dostępność Plus podkreślał, że miarą dojrzałości państwa jest to, jak traktuje i opiekuje się swoimi słabszymi obywatelami. To, co realizujemy w ramach tego projektu, nie jest dedykowane wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, lecz każdemu z nas, bo każdy w pewnym momencie życia może potrzebować wsparcia. Chodzi o to, aby każdy, niezależnie od stopnia sprawności, czuł się zaopiekowany i odczuwał pełen komfort, korzystając z usług publicznych czy będąc pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego. Nasze prawa są dokładnie takie same i musimy o tym pamiętać, budując dojrzałe społeczeństwo. Gratuluję wszystkim partnerom tego przedsięwzięcia i cieszę się, że takie centra funkcjonują już w całym kraju, bo są one niezwykle potrzebne. Samorząd województwa podkarpackiego z ogromną przychylnością postrzega tę inicjatywę, widząc w niej realną zmianę jakości życia naszych mieszkańców”
– mówiła.
Centrum w Rzeszowie jest czynne dla interesantów, oferując pomoc w codziennych sprawach, od wizyty u lekarza po załatwianie formalności urzędowych czy umówienie wizyty u fryzjera. Program uroczystości, obok części oficjalnej, objął również wizytę studyjną, podczas której goście mogli zapoznać się z nowoczesną infrastrukturą i zakresem oferowanych usług.