Kąpielisko w Parku Zakrzówek zostanie otwarte w najbliższy weekend, 27–28 czerwca. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie uzyskał zgodę sanepidu na użytkowanie kąpieliska. Ze względu na obniżony poziom wody w akwenie i w trosce o bezpieczeństwo użytkowników na wszystkich pomostach będzie mogło jednocześnie przebywać maksymalnie 300 osób.
Kąpielisko znów otwarte
Po czasowym zamknięciu kąpieliska, związanym z pojawieniem się w wodzie zawiesiny o nieznanym początkowo pochodzeniu, zakończono niezbędne działania porządkowe, badania w kilku niezależnych instytucjach i procedury kontrolne.
Uzyskane wyniki oraz zgoda na użytkowanie wydana przez Państwową Inspekcję Sanitarną pozwalają na wznowienie funkcjonowania kąpieliska. Obecnie prowadzone są ostatnie prace techniczne, które mają przygotować baseny do otwarcia na najbliższy weekend 27–28 czerwca.
Zawiesina o charakterze biologicznym
Przeprowadzone badania laboratoryjne oraz ekspertyzy pozwoliły ustalić przyczynę zawiesiny zaobserwowanej w basenach. Zgodnie z wynikami laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa miała ona charakter naturalny biologiczny. Tworzyły ją mikroorganizmy naturalnie występujące w środowisku wodnym – orzęski.
– W warunkach masowego występowania organizmy te mogą tworzyć ciemne, niemal czarne skupiska na oświetlonych powierzchniach zbiorników wodnych. Do takiej sytuacji doszło w wodzie basenów analizowanego zbiornika. Masowe występowanie orzęsków, które są bardzo wrażliwymi na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki środowiskowe bioindykatorami, wskazuje też brak zanieczyszczeń groźnych dla życia biologicznego – mówi na podstawie opinii z przeprowadzonych badań prof. dr hab. Mirosław Żelazny, kierownik Zakładu Hydrologii i Laboratorium Hydrologiczno-Chemicznego w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
Ograniczenie w liczbie użytkowników
Z uwagi na specyfikę techniczną i ze względów bezpieczeństwa zmianie ulegają zasady korzystania z obiektu. W związku z niskim poziomem wody w akwenie, na pomostach kąpieliska będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 300 osób.
Kąpielisko jest przestrzenią wspólną, dlatego należy dbać o bezpieczeństwo, porządek oraz komfort wszystkich użytkowników. W tym celu obowiązują następujące zasady:
- Kąpiel dozwolona jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych.
- Skakanie do wody jest zabronione.
- Należy stosować się do poleceń i wskazówek ratowników.
- Dzieci powinny pozostawać pod stałą opieką osób dorosłych.
- Na pomostach należy zachować szczególną ostrożność, bieganie jest niewskazane, zaleca się korzystanie z obuwia plażowego.
- Nie należy używać kosmetyków podczas kąpieli w celu ochrony czystości wody i środowiska.
- Odpady należy zabierać ze sobą i umieszczać w przeznaczonych do tego miejscach.
- Należy szanować pozostałych użytkowników kąpieliska oraz unikać nadmiernego hałasu.
- Spożywanie alkoholu na terenie kąpieliska jest zabronione.