Reklama

Świat

Watykan: papież odwiedzi Dubaj 1-3 grudnia w związku z konferencją klimatyczną COP28

Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 03.11.2023
Fot. PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL
Fot. PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL
Share
Udostępnij

Papież Franciszek odwiedzi Dubaj w dniach 1-3 grudnia w związku z konferencją klimatyczną COP28 – ogłosił w piątek Watykan. O planach tej podróży Franciszek mówił w wywiadzie dla telewizji RAI w środę. Będzie pierwszym papieżem uczestniczącym w konferencji ONZ na temat klimatu.


Watykańskie biuro prasowe podało, że papież przyjął zaproszenie prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana.

O zamiarze tej podróży Franciszek powiedział niedawno w długim wywiadzie dla pierwszego programu włoskiej telewizji publicznej. Podkreślił wtedy: “Pamiętam, że kiedy pojechałem do Strasburga do Parlamentu Europejskiego, prezydent (Francji Francois) Hollande wysłał minister środowiska Segolene Royal, aby mnie przyjęła. Zapytała mnie: +Czy przygotowujecie coś na temat środowiska? Powinniście to zrobić przed spotkaniem w Paryżu+”. Tak nawiązał do paryskiej konferencji klimatycznej w 2015 roku.

Franciszek dodał: “Zadzwoniłem do kilku naukowców, którzy działali szybko”. Zaznaczył, że wtedy opublikował przed paryską konferencją swoją encyklikę „Laudato si”.

“Spotkanie w Paryżu było najpiękniejsze ze wszystkich. Po Paryżu wszyscy się cofnęli, a do tego potrzeba odwagi” – zaznaczył Franciszek.

4 października tego roku papież opublikował kontynuację tej encykliki ekologiczno-społecznej, czyli adhortację apostolską “Laudate Deum”, w której podsumował, co wydarzyło się w sprawie klimatu w ciągu ośmiu minionych lat.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy