Reklama

Świat

Watykan: papież prosi Ukrainę o odwagę negocjacji

Z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 10.03.2024
Pope Francis arrives to lead the weekly general audience in Saint Peter's Square, Vatican City, 06 March 2024. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Pope Francis arrives to lead the weekly general audience in Saint Peter's Square, Vatican City, 06 March 2024. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Share
Udostępnij

Papież prosi Ukrainę o odwagę negocjacji – tak dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił w sobotę słowa Franciszka, który w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji powiedział o „odwadze białej flagi, by negocjować”.

“Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne” – to szeroko komentowane słowa papieża. Pojawia się w nich fraza o “białej flagi”, uważanej za symbol poddania się.

Papież Franciszek o Ukrainie

“Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, trzeba mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy?” – mówił Franciszek.

Jego zdaniem należy negocjować; “szukać kraju, który będzie mediatorem”.

W przypadku wojny na Ukrainie, ocenił, “jest ich wiele”.

“Turcja się zaoferowała i inni. Nie wstydźcie się negocjować zanim sprawy się pogorszą” – wezwał papież.

Papież używa określenia białej flagi

Szef biura prasowego Watykanu w odpowiedzi na pytania dziennikarzy oświadczył: “Papież używa określenia białej flagi i odpowiada, przywołując obraz zaproponowany przez dziennikarza, by wskazać przy jego pomocy zawieszenie działań zbrojnych, rozejm osiągnięty wraz z odwagą negocjacji”.

Bruni, cytowany przez portal Vatican News, dodał, że pragnieniem papieża jest i pozostaje zawsze to, co powtarzane jest od lat, czyli “stworzenie warunków dla rozwiązania dyplomatycznego w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy