Reklama

Świat

Ukraiński wywiad wojskowy: na Białoruś przemieszczono łącznie 6,4 tys. wagnerowców

PAP
Dodano: 15.08.2023
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Share
Udostępnij

Według szacunków ukraińskich na terytorium Białorusi przemieszczono łącznie 6,4 tys. najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera – poinformował Andrij Czerniak z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Wagnerowcy szkolą Białorusinów na miejscowych poligonach – dodał.

Czerniak powiedział portalowi RBK-Ukraina, że “część najemników już planuje albo nawet wróciła na terytorium Rosji”.

Ocenił, że Grupa Wagnera jest “aktywnie wykorzystywana jako element informacyjno-psychologicznej gry Rosji na granicach z NATO – by utrzymywać w napięciu graniczące z Białorusią kraje Europy, zwłaszcza Polskę”.

“Ci terroryści nie stanowią żadnego poważnego zagrożenia dla państw NATO. Do ich zadań może należeć tylko udział w jakichś prowokacjach wobec krajów będących partnerami Ukrainy” – ocenił Czerniak, cytowany we wtorek przez RBK-Ukraina.

Jak powiedział, celem takich prowokacji jest “zmuszenie przeciwnika do impulsywnych nieprzemyślanych działań, ale jest to daremne”.

“I Ukraina i nasi dobrzy sąsiedzi, Polska i kraje bałtyckie, dobrze znają Rosję. Jeśli jakaś grupa uzbrojonych terrorystów-najemników spróbuje wypróbować trwałość ukraińskiej granicy czy – jak grozi kremlowska propaganda – przejąć kontrolę nad przesmykiem suwalskim, to taka grupa zostanie natychmiast zniszczona” – podkreślił przedstawiciel HUR.

Uznał też, że w najbliższych tygodniach nie ma ryzyka wtargnięcia wagnerowców na Ukrainę ze strony Białorusi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy