Reklama

Świat

Ukraina: po wysadzeniu zapory na Dnieprze w obwodzie chersońskim pod wodą 1852 domy, ewakuowano 1,5 tys. osób

PAP
Dodano: 07.06.2023
Fot. PAP/EPA/IVAN ANTYPENKO
Fot. PAP/EPA/IVAN ANTYPENKO
Share
Udostępnij

Po wysadzeniu zapory na Dnieprze na prawym (zachodnim) brzegu rzeki pod wodą znalazło się 1852 domów; do rana ewakuowano 1457 osób – powiadomił w środę szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Prognozuje się, że w ciągu 20 godzin poziom wody podniesie się o kolejny metr.


„Z powodu poważnego uszkodzenia zapory wody będzie jeszcze przybywać. Według naszych prognoz w ciągu 20 godzin poziom wody podniesie się jeszcze o ok. 1 m” – przekazał Prokudin w oświadczeniu opublikowanym w Telegramie w środę rano. Jednocześnie intensywność podtopień zmniejsza się. https://t.me/olexandrprokudin/606


„Według stanu na rano pod wodą znalazło się 1852 domów na prawym brzegu obwodu chersońskiego. W nocy o pomoc poprosiło 13 osób, w tym pięcioro mieszkańców lewego brzegu. Ewakuowano 1457, w tym 1286 mieszkańców (chersońskiej) dzielnicy Korabeł” – dodał Prokudin.


We wtorek władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy