Reklama

Świat

Strefa Gazy: w izraelskich atakach zginęło 35 osób

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)
Dodano: 04.09.2024
Fot. PAP/EPA/Ohad Zwigenberg / POOL
Fot. PAP/EPA/Ohad Zwigenberg / POOL
Share
Udostępnij

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło we wtorek 35 osób – podały władze lokalne, cytowane przez agencję Reutera. Wojsko izraelskie poinformowało o zabiciu ośmiu bojowników, w tym wyższego dowódcy Hamasu, który brał udział w ataku 7 października 2023 r.

Wśród ofiar wtorkowych ataków Izraela były cztery kobiety, które zginęły w mieście Rafah na południu Strefy Gazy i osiem osób zabitych w pobliżu szpitala w położonym na północy mieście Gaza – przekazały władze. Kontrolowana przez Hamas lokalna administracja nie rozróżnia w swoich komunikatach ofiar cywilnych od zabitych bojowników.

Armia izraelska poinformowała rano o nalocie na centrum operacyjne Hamasu umieszczone w pobliżu jednego ze szpitali w Gazie. Jak dodano, w ataku zginęło ośmiu uzbrojonych terrorystów, w tym Muhammad Wadija, będący wyższym dowódcą Hamasu. Podczas ataku 7 października 2023 r. Wadija dowodził masakrą cywilów w jednym z napadniętych wówczas przez Hamas izraelskich kibuców przy granicy ze Strefą Gazy – uzupełniło wojsko.

Później we wtorek w izraelskim ataku lotniczym na północ Strefy Gazy zginęło dziewięciu Palestyńczyków; pozostałe ofiary straciły życie w innych nalotach – podały władze medyczne Strefy Gazy.

Jednocześnie na tym ogarniętym wojną terytorium trwa trzeci dzień prowadzonej przez oenzetowskie agencje kampanii szczepienia dzieci przeciwko polio. Operacja jest możliwa dzięki uzgodnionym z Izraelem przerwom w walkach, które trwają codziennie przez dziewięć godzin.

Od niedzieli szczepienia są prowadzone w środkowej części Strefy Gazy, później trzydniowe przerwy w walkach obejmą jej południe, a następnie północ.

Przez dwa pierwsze dni zaszczepiono 161 tys. dzieci, akcja przebiega szybciej niż planowano – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jej przedstawiciel na terytoria palestyńskie Rik Peeperkorn dodał, że przerwy w walkach są respektowane. WHO chce zaszczepić w sumie ok. 640 tys. dzieci w Gazie.

Przerwy humanitarne na szczepienia są “rzadkim promieniem nadziei w morzu grozy” – skomentował we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jeżeli walczące strony są w stanie działać, by chronić dzieci przed śmiertelną chorobą, na pewno mogą i muszą chronić je również przed horrorem wojny – podkreślił.

W połowie sierpnia zdiagnozowano pierwsze od 25 lat w Strefie Gazy zachorowanie na polio. Ta wysoce zakaźna i szczególnie groźna dla dzieci choroba może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób. Według władz lokalnych w wojnie zginęło ponad 40,8 tys. Palestyńczyków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy