Reklama

Świat

Strefa Gazy: milion ludzi opuściło Rafah w ciągu trzech tygodni

os/ akl/ PAP
Dodano: 28.05.2024
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Share
Udostępnij

Około miliona ludzi opuściło w ciągu trzech tygodni miasto Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem, a udzielanie im pomocy stało się “niemal niemożliwe” – podała we wtorek agencja ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim (UNRWA), cytowana przez Reutersa.

Przed atakiem palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael w październiku ubiegłego roku i rozpoczętej w efekcie wojny w Strefie Gazy ludność Rafah szacowano na około 250 tysięcy. Wojna spowodowała jednak, że do nadgranicznego miasta zaczęli ściągać uchodźcy z obszarów, na których toczyły się walki. Na początku maja szacowano, że w mieście przebywa nawet 1,3-1,4 mln ludzi.

Armia izraelska podawała, że w Rafah stacjonują ostatnie niezwiązane walką bataliony Hamasu, i przekonywała, że ofensywa na miasto jest konieczna, aby rozbić terrorystyczne formacje, zniszczyć infrastrukturę Hamasu i jego zapasy broni. Istotną kwestią było również – twierdziła strona izraelska – przecięcie wykorzystywanych przez Hamas szlaków przemytniczych z Egiptu. Na początku maja wojsko wezwało ludność cywilną, by ewakuowała się do oddalonej o około 20 km tzw. rozszerzonej strefy humanitarnej.

Międzynarodowa publiczna opinia ostrzegała, że operacja militarna w mieście spowoduje ogromne straty wśród cywilów i pogorszy już i tak katastrofalną sytuację humanitarną. Przekonywała również, że niemożliwe będzie zapewnienie ewakuowanej ludności niezbędnej pomocy – żywności, wody, leków oraz dostępu do instalacji sanitarnych. Palestyńczycy – twierdzi Reuters – uskarżali się, że od początku wojny już wielokrotnie musieli przemieszczać się w obrębie Strefy Gazy i że nie ma w Strefie miejsca zapewniającego pełne bezpieczeństwo.

W ubiegłym tygodniu armia izraelska informowała, że w Rafah odkryła już około 50 biegnących pod granicą tuneli służących do przemytu towarów, ludzi i broni między Strefą Gazy i Egiptem.

UNRWA została powołana w 1949 roku do pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. To jedyna agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i jednego konfliktu. Pozostałymi światowymi uchodźcami zajmuje się biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy