Reklama

Świat

Izrael: według wstępnego dochodzenia cywile w Rafah zginęli w wyniku pożaru po naszym nalocie

PAP
Dodano: 27.05.2024
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Share
Udostępnij

Wstępne dochodzenie wykazało, że cywile w Rafah ponieśli śmierć w wyniku pożaru, który wybuchł po izraelskim nalocie na oficjeli Hamasu – poinformował w poniedziałek rzecznik izraelskiego rządu Avi Hyman. Śledztwo dotyczy niedzielnego nalotu Izraela na Rafah, w którym zginęło co najmniej 45 osób.

Izraelski nalot na obóz przesiedleńczy w mieście Rafah, położonym na południu Strefy Gazy, spowodował ogromny pożar, w wyniku którego zginęło 45 osób – przekazały izraelskie władze w poniedziałek.

Armia izraelska przekazała, że w wyniku niedzielnego nalotu, który został przeprowadzony na podstawie “dokładnych informacji wywiadowczych”, został zabity szef sztabu Hamasu odpowiedzialny za Zachodni Brzeg oraz inny działacz tej organizacji terrorystycznej, który stał za atakiem terrorystycznym 7 października.

Naczelny izraelski prokurator wojskowy nazwał niedzielny atak “bardzo poważnym” i przekazał, że trwa śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności nalotu, w którym zginęło wiele cywili.

“Siły Obronne Izraela żałują jakiejkolwiek szkody spowodowanej osobom nie walczącym podczas prowadzonych działań wojennych” – powiedział na konferencji w poniedziałek izraelski generał Jifat Tomer Jeruszalmi.

Mimo piątkowego wyroku Międzynawowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który nakazuje Izraelowi zaprzestanie działań wojennych w Rafah, armia izraelska w poniedziałek kontynuowała ostrzał wschodniej i centralnej części miasta. W wyniku ostrzału osiem osób poniosło śmierć – poinformowały lokalne służby medyczne.

Francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że jest oburzony niedzielnym atakiem Izraela. “Te operacje muszą się zakończyć. W Rafah nie ma bezpiecznego miejsca dla palestyńskich cywili” – napisał prezydent Francji na platformie X.

Ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i szef dyplomacji UE Josep Borell stwierdzili, że wyrok MTS musi być respektowany. Do potępienia ataku przyłączył się również szef irlandzkiej dyplomacji Micheal Martin.

Ponad 36 tys. Palestyńczyków poniosło śmierć od początku wojny w Strefie Gazy – poinformowało w poniedziałek kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia w Gazie. Izrael rozpoczął inwazję Stefy Gazy po tym, jak palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przypuściła atak na państwo żydowskie 7 października 2023 r. w wyniku którego 1200 osób zginęło, a ponad 240 zostało porwanych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy