Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: Rosja używa w wojnie nie tylko broni, instrumentalizuje inne środki – żywność, energię, porwania dzieci

PAP
Dodano: 19.09.2023
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Share
Udostępnij

W trwającej obecnie przeciwko Ukrainie wojnie Rosja walczy także z Zachodem, posługując się nie tylko bronią; Moskwa instrumentalizuje żywność, energię, szantaż jądrowy – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w debacie generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.


Zełenski podkreślił, że „podczas gdy jest wiele konwencji o ograniczaniu zbrojeń, nie istnieją restrykcje, które zapobiegałyby instrumentalizacji innych środków”.

Jak zaznaczył, wywołany przez siebie deficyt żywności Rosja próbuje wykorzystywać „jako broń w zamian za uznanie niektórych, jeśli nie wszystkich, okupowanych terytoriów Ukrainy”.

Kijów próbuje przeciwdziałać Rosji, m.in. przez alternatywny korytarz morski i działania na rzecz eksportu produkcji rolnej drogą lądową – przekazał prezydent. “(…)Uruchomiliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy z naszych portów. Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora” – powiedział Zełenski.

Zauważył, że dotąd jako „ostatnią wojnę” wszyscy postrzegali wojnę jądrową, a „inne wydawały się mniej straszne”. I chociaż jej groźba stale się utrzymuje, to należy przeciwdziałać także innym rodzajom broni, używanej przez agresora.

„Rosja powinna zostać pozbawiona broni jądrowej” – podkreślił ukraiński prezydent, przekonując, że „terroryści nie mają prawa”, by posiadać taką broń.

Zełenski oświadczył, że Rosja przekształciła okupowaną Zaporoską Elektrownię Atomową w „brudną bombę”, która jest wykorzystywana do szantażu jądrowego. „Czy jest sens ograniczania broni jądrowej, gdy Rosja militaryzuje elektrownie atomowe?” – zapytał.

Masowe porwania i deportacje ukraińskich dzieci, które po raz pierwszy w historii stały się częścią polityki państwa i uczenie ich nienawiści do własnego kraju, nazwał „ewidentnym ludobójstwem”.

„Kiedy nienawiść przeciwko jednemu narodowi jest używana jako broń, to się nigdy nie zatrzymuje” – ostrzegł prezydent.

„Rosja w każdym dziesięcioleciu rozpoczyna nową wojnę” – powiedział. „Część terytoriów Mołdawii i Gruzji jest okupowana. Rosja przekształciła Syrię w ruinę. I gdyby nie Rosja, to broń chemiczna nigdy by nie była tam użyta. Rosja niemal wchłonęła Białoruś. Jest ewidentne, że zagraża Kazachstanowi i państwom bałtyckim” – mówił Zełenski.

Jak dodał, celem prowadzonej obecnie wojny przeciwko Ukrainie jest zniszczenie porządku międzynarodowego opartego o zasady.

„Jeśli osiągnie sukces, wiele miejsc w tej sali może opustoszeć” – mówił do zgromadzonych.

Jak podkreślił, podczas gdy Rosja popycha świat ku „ostatniej wojnie”, Ukraina robi wszystko, by zapewnić, że po tej agresji nikt nie odważy się na agresję na inne państwo.

Zaapelował o realizację zaproponowanej przez Ukrainę „formuły pokoju”, która, jak przekonywał, pozwoli zapobiec wszelkim formom agresji. „Wspólnie możemy ponownie tchnąć życie w Kartę NZ i zagwarantować pełną siłę porządku światowego, opartego na zasadach” – mówił.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy