Reklama

Świat

Premier Morawiecki: na Radzie Europejskiej będę wnioskował o wzmocnienie sankcji na Białoruś

Mikołaj Małecki, Grzegorz Bruszewski / PAP
Dodano: 31.05.2023
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

W obliczu ostatnich działań reżimu Łukaszenki Polska musiała nałożyć dodatkowe sankcje na Białoruś, będę wnioskował o umocnienie tych sankcji także na Radzie Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.

W środę premier Morawiecki udał się z wizytą do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Rutte. Podczas rozmów premierzy wzięli udział w konferencji prasowej. Szef polskiego rządu podkreślił, że “Holandia ma naprawdę ogromną wrażliwość na sprawy związane z tym obecnym kryzysem, obecnym wielkim wyzwaniem, z jakim się wszyscy mierzymy – z wojną na Ukrainie”. Jak ocenił, wśród państw wspierających Ukrainę Holandia i Polska “należą na pewno do tych, które są na tej samej długości fali”.

Premier odniósł się także do międzynarodowych i unijnych sankcji nakładanych na Białoruś. “Polska w odniesieniu do ostatnich działań reżimu Łukaszenki na Białorusi i ostatnich działań całkowicie łamiących i depczących prawa człowieka musiała zareagować dodatkowym pakietem sankcji; będę na Radzie Europejskiej także o umocnienie, wzmocnienie sankcji wobec Białorusi – ponieważ widzimy doskonale, jak bardzo Białoruś jest zależna od Rosji. Doświadczamy tego w tym sztucznym ataku migracyjnym, przeciwko któremu się obroniliśmy” – mówił premier, zapowiadając rozmowy z premierem Holandii o wyzwaniach związanych z migracją.

“Wyzwaniem jest migracja jako taka, a już w szczególności kolejne trasy migracyjne – przez Białoruś z Bliskiego Wschodu; sztucznie wywoływane migracje to nie jest problem, z którymi chcemy się mierzyć” – dodał.

Szef polskiego rządu podkreślił także, że Białoruś jest wykorzystywana przez Rosję do obchodzenia sankcji. “W związku z tym Polska stara się w sposób bardzo skrupulatny te sankcje nie tylko przestrzegać, ale także uszczelniać. Uszczelnienie pakietów sankcyjnych jest ważne, by Rosja w sposób bardzo głęboki odczuwała wpływ sankcji na jej życie gospodarcze – a odczuwa cały czas za mało” – przekonywał.

Dodał, że dlatego “z kilkoma państwami negocjujemy zaostrzenie sankcji wobec Białorusi”. “Oczywiście, kluczowe jest działanie całej Unii Europejskiej. (…) Będę to podnosił na następnej Radzie za parę tygodni; z jednej strony będzie to wzmocnienie mechanizmów uszczelniających pakiety sankcyjnej, a z drugiej sygnał dla wszystkich, którzy chcą blisko i bardzo blisko współpracować z Kremlem, że to się nie opłaca” – stwierdził.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w poniedziałek zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną i objęcie restrykcjami 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. To odpowiedź na podtrzymanie wyroku skazującego działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej, a także na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Szef MSWiA zdecydował też o wpisaniu na listę 20 podmiotów gospodarczych, z czego 19 firm jest powiązanych z Rosją, a jedna z Białorusią, oraz 16 przedsiębiorców, w tym 15 Rosjan i jednego Białorusina. Fundusze i zasoby gospodarcze tych osób i spółek zostały zamrożone.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy