Reklama

Świat

Papież apeluje o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu i poszanowanie prawa humanitarnego

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 15.10.2023
Fot. PAP/EPA/Vincenzo Livieri
Fot. PAP/EPA/Vincenzo Livieri
Share
Udostępnij

Papież Franciszek ponownie zaapelował o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu i o poszanowanie prawa humanitarnego w Strefie Gazy. Zwracając się do wiernych w niedzielę podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański papież mówił: “Proszę, niech nie będzie więcej przelewana niewinna krew w Ziemi Świętej, na Ukrainie, w żadnym innym miejscu”.

Franciszek powiedział: “Dalej śledzę z wielkim bólem to, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Myślę o tak wielu ludziach, zwłaszcza o dzieciach i osobach starszych. Ponawiam apel o uwolnienie zakładników i proszę żarliwie o to, aby dzieci, chorzy, seniorzy, kobiety, wszyscy cywile nie byli ofiarami konfliktu”.

“Niech szanowane będzie prawo humanitarne, szczególnie w Gazie, gdzie pilne i konieczne jest zagwarantowanie korytarzy humanitarnych i udzielenie pomocy całej ludności” – wezwał papież.

Podkreślił: “Jest już tak wielu zabitych. Proszę, niech nie będzie więcej przelewana niewinna krew w Ziemi Świętej, na Ukrainie, w żadnym innym miejscu. Dość. Wojny są zawsze porażką, zawsze”.

“Modlitwa jest łagodną i świętą siłą, którą trzeba przeciwstawiać się diabelskiej sile nienawiści, terroryzmu i wojny. Zapraszam wszystkich wierzących do przyłączenia się do Kościoła w Ziemi Świętej i do poświęcenia najbliższego wtorku 17 października modlitwie i postowi” – zaapelował Franciszek.

Prosił wiernych, widząc na placu Świętego Piotra ukraińskie flagi: “Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie”.

Mówił także o kryzysie w Górskim Karabachu i przypomniał o losie uchodźców. Papież wezwał także władze i mieszkańców do ochrony znajdujących się tam klasztorów i miejsc kultu.

Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wspólnotą żydowską w Rzymie, która w poniedziałek upamiętni 80. rocznicę niemieckiej łapanki w stołecznym getcie. W jej rezultacie do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz wywieziono ponad tysiąc Żydów. Prawie wszyscy zginęli.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy