Reklama

Świat

Międzynarodowa rola Ukrainy i jej znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa

Iwan Szowkoplias / Źródło: war.ukraine.ua
Dodano: 22.01.2025
Foto: depositphotos.com/ua
Foto: depositphotos.com/ua
Share
Udostępnij

Wojna Rosji z Ukrainą miała ogromny globalny wpływ, który wciąż rośnie. Wojna informacyjna narasta na całym świecie. Dziś niezwykle ważne jest posiadanie dokładnego obrazu globalnych wydarzeń i historii. Dotyczy to Ukrainy jako suwerennego kraju i międzynarodowego gracza, którego los i decyzje prawdopodobnie wpłyną na globalny handel, pokój i bezpieczeństwo.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotyka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem. Marzec 2023 / Zdjęcie: Biuro Prezydenta Ukrainy

Przed rokiem 2022 Ukraina była często pomijana lub błędnie interpretowana ze względu na skutki rosyjskich kampanii dezinformacyjnych i imperialistycznej polityki zagranicznej. Jednak pełnoskalowa inwazja rosyjska doprowadziła do wzrostu międzynarodowej uwagi i analiz w celu zapobiegania takiej dezinformacji i propagandzie.

Rosyjskie kampanie informacyjne rozpowszechniły liczne mity, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości:

  • Mit nr 1: Ukraina jest pełnomocnikiem mocarstw zachodnich. To nieprawda. Ukraina ma długą historię niezależnych stosunków międzynarodowych. Jest aktywnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i dwukrotnie została wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako niestały przedstawiciel (co świadczy o zaufaniu innych krajów). Ukraina ma traktaty z 91 organizacjami globalnymi i ponad 186 państwami, od Afryki, przez Europę, po Amerykę Południową.
  • Mit nr 2: Na Ukrainie wybuchła wojna domowa. To stwierdzenie jest całkowicie fałszywe. Wielu badaczy, agencji rządowych i organizacji międzynarodowych udowodniło, że inwazja na obwody doniecki i ługański (Donbas) w 2014 r. została dokonana przez siły rosyjskie. Okupanci ci popełniają zbrodnie wojenne od 10 lat, z których najbardziej znaną jest zestrzelenie holenderskiego samolotu pasażerskiego MH-17 .
  • Mit nr 3: Ukraina jest częścią rosyjskiej kultury i pochodzenia etnicznego. Ukraińska historia i kultura są odrębne, bogate i w rzeczywistości starsze niż rosyjskie. Kijów został założony ponad 1500 lat temu, historia Ukrainy i świata są ze sobą powiązane od tysięcy lat. Ukraina ma swój własny język, folklor, sztukę, naukę, które przyczyniły się do powstania światowej cywilizacji.
  •  i wiele innych.

Nawet przed pełnoskalową inwazją w 2022 r. Ukraina była niezwykle ważnym i niezależnym członkiem społeczności międzynarodowej. Poniżej przedstawiamy niektóre z kluczowych obszarów, w których Ukraina wykazuje swoją globalną integrację, handel, różnorodność i międzynarodową współpracę.

Dlaczego Ukraina jest ważna dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego?

Przed inwazją Rosji w 2022 r. Ukraina była jednym z najważniejszych dostawców produktów rolnych na świecie. Kilka kluczowych faktów, które warto znać w tej dziedzinie:

  • Ukraina była największym dostawcą oleju słonecznikowego na świecie.
  • Ukraina znalazła się w pierwszej piątce dostawców najważniejszych zbóż na świecie (jęczmienia, kukurydzy i pszenicy).
  • Większość ukraińskiego eksportu pszenicy trafia do krajów rozwijających się, które potrzebują bezpieczeństwa żywnościowego i przystępnych cen.
  • Ukraina znalazła się w pierwszej dziesiątce światowych dostawców miodu i innych produktów ekologicznych ze względu na swój żywy, naturalny ekosystem i unikalną, żyzną czarną glebę .
Przedwojenne rozbicie eksportu pszenicy z Ukrainy według kraju / Źródło: International Grains Council, dane 2016-2021 średnia

Rosja wyrządziła ogromne szkody ukraińskiemu sektorowi rolniczemu (i jest oskarżona o kradzież ponad 6 ton ukraińskiej pszenicy). Mimo to ukraiński rząd, wojsko i rolnicy dołożyli ogromnych starań, aby utrzymać eksport żywności, zarówno w celu utrzymania handlu, jak i zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Na przykład w listopadzie 2022 r. Ukraina uruchomiła inicjatywę „Zboże z Ukrainy” i wyeksportowała około 220 000 ton zboża do krajów afrykańskich, w tym 90 000 ton do Etiopii, 30 000 ton do Jemenu, 25 000 ton do Kenii i 25 000 ton do Somalii.

Program „Zboże z Ukrainy” został zainicjowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jest realizowany wspólnie ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ i krajami-darczyńcami. Jego celem jest zapewnienie dostępu do ukraińskiej żywności krajom cierpiącym głód. W pierwszym roku działania programu do programu przystąpiło 34 kraje i organizacje międzynarodowe.

W obliczu globalnych niedoborów żywności, wstrząsów gospodarczych po pandemii i innych czynników niestabilności niezwykle ważne jest zachowanie Ukrainy jako jednego z kluczowych „koszyków chleba” na świecie. Pozostaje to jedną z gwarancji globalnego bezpieczeństwa.

Mniejszości na Ukrainie, w tym społeczności muzułmańskie

Krymscy Tatarzy trzymają flagę na placu Niepodległości w Kijowie, w Dniu Pamięci Krymskich Tatarów.
/ Zdjęcie: Ukrainer.net 

Ukraina ma zróżnicowany wachlarz mniejszości etnicznych i religijnych , od Syryjczyków i Nigeryjczyków, po Kubańczyków i Wietnamczyków, Greków i Azerów i wiele innych. Ma znaczną populację muzułmańską, z których najbardziej znaną jest rdzenna ludność Krymu – Tatarzy krymscy. W rzeczywistości, ukraiński zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2016, Jamala, jest członkiem społeczności tatarskiej. 18 maja został oficjalnie uznany przez ukraiński parlament za Dzień Pamięci Tatarów Krymskich, poświęcony uznaniu ich cierpienia z powodu deportacji i represji sowieckich. Pomimo swojej niezwykle trudnej i tragicznej podróży historycznej, Tatarzy krymscy czują się jak w domu na Ukrainie: aktywnie pracują na rzecz zachowania swojej kultury, rozwijają swoją społeczność i w pełni uczestniczą w ukraińskim społeczeństwie.

„Przede wszystkim czujemy się tu wolni… Naszym głównym celem jest kultura i duchowość. Dla tych Tatarów krymskich, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia ojczyzny, dla zachowania ich tożsamości.” – Aydey Rustamov, mufti duchowej wspólnoty muzułmanów Krymu

Mniejszości na Ukrainie są integralną częścią procesów obywatelskich, mają pełne prawa do wolności wyznania i wypowiedzi. Meczety, kościoły, synagogi, organizacje kulturalne i wiele więcej – wszystko to jest obecne na Ukrainie, aby zachować bogactwo różnych grup etnicznych i religijnych. Wiele z tych społeczności obecnie aktywnie stawia opór rosyjskiej agresji i broni Ukrainy, zarówno na linii frontu , jak i w sferze cywilnej.

Program broni jądrowej Ukrainy i historia rozbrojenia

Przywódcy Rosji, USA, Ukrainy i Wielkiej Brytanii podpisują Memorandum Budapesztańskie w sprawie demontażu ukraińskiej broni jądrowej. 1994 r. / Zdjęcie: Marcy Nighswander (AP).

Ukraina miała kiedyś trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie. Jednak zamiast zachować go jako środek odstraszający lub pełnoprawny program zbrojeniowy, wybrała pokój. W 1994 r. Ukraina podpisała Memorandum Budapeszteńskie, na mocy którego zgodziła się zdemontować swój arsenał nuklearny w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W ramach Memorandum Rosja obiecała uszanować integralność terytorialną Ukrainy i powstrzymać się od użycia siły.

Ostatni zachowany ukraiński bombowiec strategiczny Tu-160 (Biały Łabędź), obecnie eksponat muzealny.
Zdjęcie: Muzeum Lotnictwa Dalekiego Zasięgu w Połtawie.

Ukraina nie tylko zdemontowała swoje rakiety nuklearne, ale także posiadała kiedyś największą na świecie flotę strategicznych bombowców Tu-160 . Były to najszybsze bombowce zdolne do przenoszenia broni nuklearnej na świecie. Ukraina również je zdemontowała , jako część swojego zobowiązania w ramach Międzynarodowego Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Ukraina zrezygnowała również z 1068 rakiet manewrujących o zasięgu do 2500 kilometrów (1555 mil).

Ukraina dotrzymała obietnic. Przez 34 lata niepodległości nie wznowiła swojego programu zbrojeń nuklearnych ani nie uzupełniła zapasów ogromnych ilości broni dalekiego zasięgu, jak zrobiła to Rosja przygotowując się do wojny.

Ukraińska pomoc humanitarna i pomoc kryzysowa na całym świecie

Ewakuowani przez siły ukraińskie z Kabulu przybywają do Kijowa. Sierpień 2021. / Zdjęcie: Anadolu Agency

Ukraina jest zawsze gotowa pomagać potrzebującym w operacjach humanitarnych i kryzysowych. Jej żołnierze sił pokojowych, naukowcy, inżynierowie i rolnicy często odpowiadają na globalne wezwania o pomoc.

Na przykład w 2021 r. ukraińskie wojsko ewakuowało ponad pół tysiąca cywilów z zajętego przez talibów Kabulu w Afganistanie. Dotyczyło to nie tylko Ukraińców, ale także obywateli europejskich i Afgańczyków. W rzeczywistości ukraińscy żołnierze przeprowadzili ryzykowną operację ratowania afgańskich tłumaczy , nawet gdy wydawało się, że wszelka nadzieja została utracona.

„Wszyscy byli zaskoczeni. Przez ostatni miesiąc próbowałem, żeby ktoś nas zabrał. Prosiliśmy Amerykanów, Kanadyjczyków, Katarczyków, wszystkich – i nie było rozwiązania. Bali się wyjść. Ukraińscy żołnierze byli dla nas aniołami. Wykonali wyjątkową robotę. Mają wielkie serca”. – Jawed Haqmal, 33-letni ojciec czwórki dzieci, opowiada o swoim uratowaniu przez ukraińskie siły zbrojne.

Ponadto:

  • W 2023 r. Ukraina wysłała zespół poszukiwawczo-ratowniczy składający się z 87 specjalistów do południowych i centralnych części Turcji, dotkniętych potężnymi trzęsieniami ziemi. W skład zespołu wchodziły załogi samolotów An-32 i An-26 ze sprzętem i personelem do akcji ratunkowych. 
  • W 2013 r. Ukraina dostarczyła żywność, generatory, filtry do wody i inną pomoc humanitarną Filipinom, aby pomóc im w odbudowie po niszczycielskim tajfunie Haiyan, który dotknął ponad 10 milionów ludzi. 
  • W 2018 roku Ukraina udzieliła pomocy humanitarnej Indonezji po trzęsieniu ziemi i tsunami w regionie Centralnego Sulawesi.
  • Ponadto program „Zboże z Ukrainy” kontynuuje dostawy ukraińskiej pszenicy i produktów rolnych do krajów afrykańskich, które tego potrzebują.

Zaangażowanie Ukrainy w globalny pokój i stabilność

Naszywka sił pokojowych ONZ noszona przez żołnierza 18. Oddziału Śmigłowców Ukrainy wysłanego do Demokratycznej Republiki Konga. / Zdjęcie: Mark Hunt/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina nie rozpoczęła żadnych wojen ani operacji wojskowych w całej swojej niepodległej historii. Jedynymi godnymi uwagi działaniami wojskowymi, w których brała udział, były operacje pokojowe. W tej dziedzinie Ukraina zawsze była jednym z najbardziej aktywnych krajów na świecie. W rzeczywistości około 45 000 ukraińskich żołnierzy uczestniczyło w co najmniej 27 operacjach pokojowych na całym świecie.

Oto kilka innych ważnych faktów, na które warto zwrócić uwagę:

  • W 1995 roku Ukraina broniła bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w Jugosławii.
  • W 2003 roku ukraińscy żołnierze pomogli utrzymać stabilność i pokój w Iraku.
  • W 2016 r. Ukraina przystąpiła do Zasad Kigali, które uznają ochronę ludności cywilnej za główny cel operacji pokojowych ONZ.
  • Delegacja ukraińska w ONZ zainicjowała ustanowienie 29 maja Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy