Reklama

Świat

Japońska Agencja Kosmiczna: nie działa zasilanie słoneczne “księżycowego snajpera”

PAP
Dodano: 19.01.2024
Fot. PAP/EPA/JAXA HANDOUT
Fot. PAP/EPA/JAXA HANDOUT
Share
Udostępnij

Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że jej lądownik SLIM, zwany “księżycowym snajperem”, który w piątek wylądował na Księżycu, nawiązał łączność, ale nie działa jego zasilanie słoneczne. Szef JAXA Hitoshi Kuninaka wyjaśnił, że SLIM działa w tej chwili na baterii.

Naszym priorytetem stał się wobec tego transfer danych lądownika na Ziemię – powiedział Kuninaka podczas konferencji prasowej.

SLIM został nazwany “księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania; miał być pierwszym lądownikiem, który byłby w stanie wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Jak wyjaśnia Reuters, potwierdzanie, czy SLIM osiągnął ten cel może potrwać miesiąc.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu, ma też ambicje, by rozwijać swój program kosmiczny we współpracy z USA. JAXA zamierza za kilka lat wysłać na Księżyc astronautę w ramach programu NASA Artemis.

Dane zebrane przez SLIM mają zostać wykorzystane właśnie w projekcie NASA Artemis, który prócz wysłania astronautów na Księżyc zakłada też zbudowanie tam bazy.

SLIM wypuścił dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które mają rejestrować działanie lądownika.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy