18 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii. Byli zainteresowani rozwiązaniami krakowskiego przewoźnika w zakresie eksploatacji autobusów zasilanych energią elektryczną, w tym m.in. infrastrukturą i sposobami ładownia baterii w elektrykach. Zostali zaproszeni do zajezdni autobusowej Wola Duchacka, gdzie obecnie stacjonują wszystkie, czyli 121 autobusów elektrycznych eksploatowanych przez MPK w Krakowie.
W spotkaniu wzięli udział dr Thomas Wittek i Junko Fukuchi z firmy Schunk w Japonii oraz Maksymilian Dej z Schunk Polska. To firma zajmująca się dostawą pantografów do ładowania autobusów zasilanych energią elektryczną. W japońskiej delegacji były także trzy osoby z firmy Odakyu: Yoshiaki Toshimitsu, Yusuke Tanaka i Masahiro Oku. Odakyu to największy operator autobusowy w Japonii. W sumie zarządza 3,5 tysiącami autobusów. Dodatkowo zajmuje się także obsługą połączeń kolejowych w Japonii. Gościem w zajezdni Wola Duchacka był także Nakano Satoshi, zastępca dyrektora z przedsiębiorstwa Tokyo Electric Power Company, które odpowiada za dostawę energii elektrycznej dla stolicy Japonii – Tokio.
Przedstawiciele japońskich firm bardzo chcieli odwiedzić Kraków ze względu na dużą liczbę autobusów elektrycznych i innowacyjne rozwiązania w zakresie ładowania baterii, m.in. przez pantograf w sposób szybki i wolny. Pytali m.in. o zalety ładowania wolnego przez pantograf w stosunku do ładowania przez wtyczkę (plug-in). Uzyskali odpowiedź, że zaletą ładowania przez pantograf dużej liczby autobusów jednocześnie jest po pierwsze oszczędność miejsca, a po drugie to ułatwienie dla prowadzących – nie muszą wychodzić z pojazdu, aby podłączyć autobus używając wtyczki.
Z ciekawością wysłuchali także informacji, że MPK oczekuje obecnie od producentów 10 lat gwarancji na baterie w autobusach elektrycznych (pojemność baterii nie może w tym czasie spaść poniżej określonego poziomu).
Goście z Japonii byli także bardzo zainteresowani jak MPK radzi sobie z ładowaniem elektryków w różnych warunkach atmosferycznych, także zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Pytali o to, na jakich liniach kursują autobusy elektryczne i dlaczego wybrane zostały te konkretne trasy. Z zainteresowaniem wysłuchali odpowiedzi, że autobusy w Krakowie obsługują przede wszystkim linie w rejonie miasta, gdzie dochodzi do największych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza, a więc w rejonie Alei Trzech Wieszczów.
Przedstawiciele japońskich firm podczas wizyty w MPK zwiedzili halę w zajezdni Wola Duchacka, gdzie przeglądane i naprawiane są autobusy elektryczne oraz plac, gdzie autobusy są ładowane przez pantograf i plug-in. Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK przedstawił japońskim gościom zakres działalności krakowskiego przewoźnika, a przede wszystkim inwestycje w zakup autobusów zasilanych energią elektryczną i infrastrukturę do jej ładownia. Przedstawiciele japońskich firm byli także zainteresowani planami MPK w zakresie zakupu autobusów zasilanych wodorem. Przypomnijmy, że krakowski przewoźnik planuje zakup 10 pojazdów zasilanych tym paliwem.
Goście z Japonii na zakończenie wizyty wyrazili swoje uznanie dla krakowskich rozwiązań i infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych.