Reklama

Świat

Hamas: nadal rozpatrujemy propozycję zawieszenia broni

mw/ zm/ PAP
Dodano: 01.05.2024
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Share
Udostępnij

Hamas nadal rozpatruje propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy – powiedział w środę agencji Reutera przedstawiciel tej organizacji, zarzucając jednocześnie sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi, że niesłusznie obarcza Hamas odpowiedzialnością za brak porozumienia.

Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri powiedział agencji Reuters, że organizacja nadal analizuje propozycję, która przewiduje 40-dniowe zawieszenie broni w Strefie Gazy połączone z uwolnieniem wszystkich izraelskich zakładników i tysięcy palestyńskich więźniów.

Blinken, który spotka się w środę z przywódcami Izraela, powiedział, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie zawieszenia broni, będzie to wina Hamasu.

“Nawet izraelska ekipa negocjatorów przyznała, że to (premier Izraela Benjamin) Netanjahu utrudnia osiągnięcie porozumienia” – oświadczył Abu Zuhri.

“Uwagi Blinkena przeczą rzeczywistości. Nie jest to u niego nic dziwnego, jest bowiem znany jako minister spraw zagranicznych Izraela, a nie Ameryki” – dodał przedstawiciel Hamasu.

Rozmowy negocjacyjne w sprawie zawieszenia broni odbywają się w Kairze. We wtorek wieczorem przebywała tam przez trzy godziny delegacja izraelska. Według arabskiej prasy stronie izraelskiej przedstawiono dokument, zawierający “poprawki” Hamasu do ostatniej propozycji rozejmu.

Delegacja Hamasu jest w Kairze od poniedziałku. Tam otrzymała propozycję rozejmu, o której minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron mówił, że jest to “hojna oferta”.

Do tej pory Hamas odrzucał propozycje rozejmu z Izraelem. Palestyński ruch twierdził, że zaakceptuje jedynie porozumienie oparte na trwałym zawieszeniu broni, kończącym wojnę i obejmującym wycofanie wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, a nie na kolejnym tymczasowym wstrzymaniu walk.

Według Tel Awiwu w rękach Hamasu pozostaje jeszcze 133 izraelskich zakładników, którzy zostali wzięci do niewoli 7 października ub.r. podczas ataku Hamasu na Izrael.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy