Reklama

Poznaj region

Jak gotowano u hrabiego? 1 zł bilet do Zamku w Łańcucie

Aneta Gieroń
Dodano: 23.08.2023
Fot. Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie
Fot. Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie
Share
Udostępnij

„Prawdziwe historie. O zamkowej kuchni” już 1, 2 i 3 września w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Muzeum zaprasza na specjalne zwiedzanie tematyczne dawnej Oranżerii i wydarzenia towarzyszące. Bilety w cenie 1 zł.

Rok temu w historycznym budynku Oranżerii powstało Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – polskiego pisarza, podróżnika, polityka, obywatela trzech państw i poddanego sześciu władców. Autora „Parad” i „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, człowieka zafascynowanego zjawiskami nadprzyrodzonymi, ekscentryka i erudyty wykraczającego poza ramy swojej epoki. I dokładnie takie jest Centrum Edukacji Tradycji, w którym prawie dotykamy, smakujemy, słyszymy i czujemy życie codzienne Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich oraz Potockich na przestrzeni kilkuset lat. 

Na dwóch kondygnacjach budynku, który powstał na początku XVIII wieku, pojawiły się multimedialne sale. Parter Oranżerii pokazuje historię zamku, jego architekturę za czasów Lubomirskich i Potockich. Są też dekoracje teatralne oraz prezentacje dotyczące założeń ogrodowych wokół rezydencji w Łańcucie.

Drugie piętro zabiera nas w podróż do życia codziennego zamku. Możemy poznać dworską kuchnię, jej naczynia, przepisy, być uczestnikiem XVIII-wiecznej uczty, na balu zatańczyć poloneza i menueta oraz wybrać się w podróż z księżną Izabelą Lubomirską,  najwybitniejszą przedstawicielką Oświecenia w Polsce. Wszystko to dzięki wykorzystaniu w Oranżerii podłóg multimedialnych, urządzeń holograficznych, ekranów dotykowych, multimedialnego kredensu, czy stołu z grami: warcabami, szachami i innymi. Odbiorca wyrusza w podróż w czasie i ma szansę urzeczywistnić swoje marzenia.

Kolekcja prawie 300 naczyń kuchennych w Zamku w Łańcucie

Warto tego doświadczyć tym bardziej, że w Muzeum-Zamku w Łańcucie jest kolekcja prawie 300 naczyń kuchennych, które można obejrzeć w Korytarzu Wschodnim na II piętrze Zamku w Łańcucie. Większość z nich pochodzi z zamkowej kuchni i lśni miedzią.

Naczynia wykonane z miedzi były popularne w XVIII, XIX oraz na początku XX w. Ceniono je za smak posiłków, które w nich przyrządzano oraz za długie utrzymywanie ciepła dań.

Potrawy gotowane w garnkach miedzianych rzeczywiście miały pozytywnie wyróżniać się smakiem. Jak zauważają na Zamku, według materiałów źródłowych, podobno też np. smażone w specjalnych rondlach konfitury miały niepowtarzalny aromat i konsystencję.

Dziś miedziane garnki również są synonimem luksusu. Jednak, jak zwracają uwagę specjaliści, miedziany garnek miedzianemu nie jest równy i to pod względem wpływu na zdrowie. Miedź świetnie przewodzi ciepło, ale jest bardzo aktywnym pierwiastkiem, naczynia powinny mieć zatem mieć od środka dość grubą warstwę ochronną, zabezpieczającą przed wchodzeniem miedzi w reakcje z żywnością. 

Mieszkańcom Zamku potrawy z naczyń miedzianych nie tylko smakowały, ale i musiały się podobać. Tlenek miedzi, który powstaje pod wpływem obróbki cieplnej tego metalu, ma intensywnie zieloną barwę. Barwił i wspaniale podkreślał zielony kolor szpinaku, fasolki szparagowej czy groszku. 

„Prawdziwe historie. O zamkowej kuchni”

1 września

14.30-17.30 zwiedzanie przy muzyce na żywo Trio Arco

11.00-16.00 Rośliny jadalne w ogrodach zamkowych ˗ spacer edukacyjny

11.00-16.00 Ziołowy medalion – warsztat plastyczny

* warsztaty i spacery o każdej pełnej godzinie

2 września

13.00 Dziedzictwo kulinarne i rekonstrukcja historyczna ˗ prelekcja z degustacją, Maciej Nowicki ˗ Szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

* obowiązują wcześniejsze zapisy

16.00 O historii zamkowych kuchni w dawnej Oranżerii ˗ prelekcja, Edyta Kucaba-Łyszczek – Kustosz, Kierownik Działu Edukacji Muzealnej Muzeum-Zamek w Łańcucie

11.00-16.00 Rośliny jadalne w ogrodach zamkowych ˗ spacer edukacyjny

11.00-16.00 Kartka z zielnika ˗ warsztat plastyczny

* warsztaty i spacery o każdej pełnej godzinie

3 września

11.00-12.00 Pachnące potpourri ˗ warsztat, Julia Wizowska. Z duchem natury

13.00-14.00 Jak cytrusy mogą wesprzeć cię w jesienno-zimową szarugę – prelekcja, Julia Wizowska

15.00-16.00 Herbatki ziołowe na wzmocnienie ˗ warsztat, Julia Wizowska

* na spotkania z Julią Wizowską obowiązują wcześniejsze zapisy

11.00-16.00 Rośliny jadalne w ogrodach zamkowych ˗ spacer edukacyjny

* spacery o każdej pełnej godzinie

Zapisy na wydarzenia towarzyszące: edukacja@zamek-lancut.pl. Liczba miejsc ograniczona.

  • Bilety należy zakupić w kasach w Maneżu lub w kasach w budynku dawnej Oranżerii.
  • Spacery rozpoczynają się pod kolumnami przed wejściem do Oranżerii.
  • Na warsztaty plastyczne i spacery nie obowiązują zapisy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy