Reklama

Ludzie

Żołyniacy na mapach świata. Stanisław Grocholski

Antoni Adamski
Dodano: 26.06.2023
Stanisław Grocholski. Fot. Materiały prasowe
Stanisław Grocholski. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Rzeszowie zapraszają w dniach 1-2 lipca na sesję naukową z cyklu „Żołyniacy na mapach świata”. Jej bohaterem będzie Stanisław Grocholski – malarz, portrecista, ilustrator.

 Artysta urodził się 6 czerwca 1860 r. w Żołyni. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesorów: Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza w latach 1877-1880. Następnie kształcił się w Wiedniu, Paryżu i Monachium.

W tym ostatnim mieście prowadził własną szkołę malarstwa, w której kształcili się m.in.: Gustaw Gwozdecki, Karol Wierusz-Kowalski, Henryk Szczygliński, Soter Jaxa Małachowski, Marian Trzebiński.

Stanisław Grocholski z Żołyni

Należał do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej. Malował portrety i sceny rodzajowe z życia wsi, jako jeden z pierwszych podejmował tematy z życia Hucułów – tak modne później w sztuce Młodej Polski. W roku 1901 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych; przebywał m.in. w Chicago, Nowym Jorku i Buffalo, gdzie zmarł 26 lutego 1932.

Szczegółowy program sesji na plakacie oraz na stronie internetowej GOK Żołynia. Sesji towarzyszy wydawnictwo biograficzne oraz wystawa poświęcona artyście.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy