Reklama

Ludzie

Jan Puk i świat zabawek ludowych w Gorzycach

Aneta Gieroń
Dodano: 04.07.2023
Jan Puk. Fot. Tadeusz Poźniak
Jan Puk. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Jego statyczne i ruchome zabawki ludowe od 35 lat zachwycają w Polsce i Europie. 83-letni Jan Puk, Lasowiak, rzeźbiarz, poeta, regionalista, twórca tradycyjnych zabawek drewnianych będzie w sobotę, 8 lipca bohaterem spotkania „Tradycja w drewnie ukryta. Jubileusz pracy artystycznej Jana Puka” w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach. Laureata Nagrody im. Oscara Kolberga nie mogło zabraknąć na Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który przez cały lipiec trwa na północy Podkarpacia, a w sobotę zawita do Gorzyc. Warsztaty rzeźby w drewnie, występ kapeli oraz zespół teatralny też będą. Zaczynamy już od godz. 14.00. Wstęp wolny.

Jan Puk to artysta niezwykły, urodzony w Woli Rusinowskiej, wsi położonej w samym sercu Puszczy Sandomierskiej, kilkanaście kilometrów od Kolbuszowej, swoje szczęście 64 lata temu znalazł w Trześni w gminie Gorzyce, ale o Lasowiakach i lasowiackich tradycjach nie zapomniał nigdy.

Już jako kilkuletni chłopiec podpatrywał ojca robiącego chodaki i tak mu się to drewno spodobało, że zaczął strugać zabawki.

– Drewno do mnie przemówiło – wspomina Jan Puk. – Gdy dorosłem, miałem dłuższą przerwę od rzeźbienia. Zająłem się budową domu, wychowaniem piątki dzieci, pracą na kolei, ale w końcu pasja dała o sobie znać. Pierwszą wystawę zabawek miałem w 1988 roku w Domu Kultury w Grębowie i od tego czasu z drewnem się nie rozstaję.

Tradycyjne zabawki drewniane od Jana Puka

W swoich zbiorach ma kilka tysięcy statycznych oraz ruchomych zabawek ludowych, które ilustrują lasowiacką wieś i dokumentują dawne zawody oraz sprzęty gospodarskie. Zachwycają wozy drabiniaste, warsztat bednarza, wiatraki, kolibki, czy ruchome zabawki odtwarzające przedstawicieli ginących zawodów: pilarzy, kołodziejów, drwali, cieśli, kowali.

Jan Puk jest także autorem rzeźb o tematyce sakralnej, historycznej i świeckiej oraz  twórcą różnorodnych instrumentów muzycznych: terkotek, kołatek, grzechotek z polnymi kamieniami oraz gwizdków z drewna sosnowego.  Wszystkie zabawki oraz rzeźby tworzone są bez użycia gwoździ i nie są malowane!

W sobotę, 8 lipca w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbędzie się promocja albumu poświęconego twórczości Jana Puka, ale będzie też okazja wziąć udział w warsztatach rzeźby w drewnie oraz obejrzeć występ kapeli ludowej i scenki z przedstawienia „Czary mary i uroki” lasowiackie autorstwa Marii Kozłowej.

„Tradycja w drewnie ukryta. Jubileusz pracy artystycznej Jana Puka”

8 lipca (SOBOTA) GORZYCE

Techniczny Ogród i Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach

14:00

Warsztaty rzeźby w drewnie dla dzieci i dorosłych

17:00

• Promocja wydawnictwa albumowego poświęconego pracy artystycznej Jana Puka

• Występ zespołu teatralnego – scenki z przedstawienia „Czary mary i uroki”

lasowiackie autorstwa Marii Kozłowej

• Występ gorzyckiej kapeli ludowej w repertuarze lasowiackim

Operator: Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy