Reklama

Kraków

Konsultacje online ze specjalistą – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 28.02.2023
72003_1-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Konsultacje online z lekarzem pierwszego kontaktu cieszą się dużą popularnością. Coraz chętniej korzystamy także z e-wizyt u specjalistów. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie oraz jak przebiega teleporada.

Czym są konsultacje online?

Konsultacja lekarska online, zwana również e-wizytą lub telekonsultacją, umożliwia kontakt z pacjentem bez konieczności wychodzenia z domu. Najczęściej odbywa się ona za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, choć niektórzy lekarze korzystają z czatu, popularnych komunikatorów lub programów do wideokonferencji.
 

Kiedy warto zdecydować się na konsultację online ze specjalistą?

Konsultacje online ze specjalistą nie są aż tak powszechne, jak e-wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. To zrozumiałe – do specjalisty zwykle udajemy się z zaawansowanym problemem i taka wizyta często wymaga przeprowadzenia co najmniej badania palpacyjnego. W niektórych przypadkach jednak, spotkanie z lekarzem online lub teleporada może być wystarczająca, a jednocześnie bardziej komfortowa dla pacjenta.
 
Dotyczy to zwłaszcza problemów krępujących, np. kiedy pacjentowi niezbędny jest lek na potencję na receptę, a rozmowa w cztery oczy, nawet z lekarzem, stanowi barierę nie do przejścia. W takim przypadku rozmowa telefoniczna może stać się dobrym początkiem do nawiązania kontaktu z lekarzem i podjęcia dalszych kroków w leczeniu. Oczywiście jest to tylko jeden z wielu przykładów zalet e-konsultacji. Jest ich znacznie więcej. Z porady online warto skorzystać zwłaszcza jeśli:
 
• potrzebujesz recepty na leki w trakcie dłuższego leczenia,
• potrzebne Ci kolejne zwolnienie lekarskie, a specjalista bez konieczności wizyty w gabinecie może stwierdzić, że stan Twojego zdrowia rzeczywiście wymaga pozostania w domu (np. przy złamaniu nogi),
• niezbędnie Ci jest zaświadczenie o stanie zdrowia po dłuższym leczeniu.
 
Warto zaznaczyć, że w kwestii zwolnień co jakiś czas powraca pomysł kilkudniowego L4 na żądanie – takie rozwiązanie funkcjonuje w kilku państwach europejskich. Uzyskanie zwolnienia lekarskiego nie wymaga nawet teleporady, nie mówiąc już o wizycie w gabinecie.

Jak przygotować się do teleporady?

Przed planowaną konsultacją lekarską należy zadbać o odpowiednie warunki do rozmowy. Należy również przygotować dokumentację medyczną oraz numer PESEL. Warto zebrać w punktach informacje, jakie chce się przekazać lekarzowi. Jeśli potrzebne jest e-zwolnienie z pracy, warto mieć pod ręką również numer NIP pracodawcy. Nie należy zapominać o wcześniejszym naładowaniu smartfona, tabletu czy laptopa lub podłączeniu wybranego urządzenia do ładowarki, aby uniknąć przerwania połączenia podczas e-wizyty.
 
 

Jak przebiega e-konsultacja lekarska?

Przed przystąpieniem do teleporady lub konsultacji lekarskiej przez internet, pracownik medyczny zawsze identyfikuje pacjenta. Lekarz musi mieć pewność, że rozmawia z właściwą osobą. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu. Jeśli lekarz ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, która znajduje się w jego dokumentach lub w dokumentach przychodni, a także wyników z wcześniej przeprowadzonych badań, z pewnością zapozna się z nimi przed lub w trakcie teleporady.Podczas teleporady pacjent może oczekiwać od lekarza diagnozy, albo przynajmniej wstępnej diagnozy. Lekarz może również wystawić elektroniczne skierowanie na badanie lub e-receptę na leki, a także e-zwolnienie (elektroniczne L4).

Warto podkreślić, że mimo pewnej swobody w tego rodzaju konsultacjach, lekarz jest zobowiązany do zachowania określonych procedur. Żeby świadczyć usługi zdrowotne w formie innej niż wizyta stacjonarna, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej musi przestrzegać wskazań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej z uwzględnieniem kolejnych aktów zmieniających (1). Wymogów przestrzegają również lekarze specjaliści.

Źródła:
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy