Reklama

Lifestyle

Kiedy e recepta jest najlepszą opcją?

Materiał Partnera
Dodano: 31.05.2022
63920_glowne-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Z pewnością rozwój Internetu, pandemia, zmiana nawyków oraz fakt, że dane każdego z nas dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta, sprawiły, że zmieniło się samo podejście do konsultacji lekarskich, a wystawienie recepty papierowej zastąpił elektroniczny dokument. Podobnie jest ze zwolnieniami lekarskimi czy też skierowania do specjalistów. Okazuje się bowiem, że w wielu wypadkach to właśnie konsultacja online jest opcją szytą na miarę. Ułatwia korzystanie z usług rozmaitych lekarzy czy też pozwala bez problemu uzyskać receptę online na przykład wówczas, gdy kończą się leki, a na wizytę u specjalisty trzeba bardzo długo czekać.

Dokumenty zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta

Konsultacje lekarskie online są przeznaczone dla chorych osób i tych, które regularnie się leczą. Poza tym to także opcja dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą się dostać do specjalisty, a jest im potrzebna e recepta. Taka porada odbywa się przez Internet, bez wychodzenia z domu, a już po kilku minutach można uzyskać niezbędne dokumenty, leki, zwolnienie lekarskie. To świetny sposób na profilaktykę i pomoc doraźną, a dla wielu osób także możliwość skonsultowania się ze specjalistami w całej Polsce. Dzięki temu że nie trzeba nigdzie jechać, minimalizuje się też ryzyko infekcji oraz kontakty z chorymi ludźmi.

Internetowe Konto Pacjenta – rewolucja w dostępie do lekarzy

Korzystanie z recepty elektronicznej z pewnością rozpoczęło wielką rewolucję w służbie zdrowia. Działa również sprawnie internetowe konto pacjenta, więc lekarz może również zdalnie wystawić pacjentowi l4. To pozwala zrezygnować z dokumentacji w postaci papierowej, a także sprawia, że można skorzystać z porady specjalisty z drugiego końca Polski. Same recepty online są wygodne dla lekarzy i farmaceutów, ale także dla samych pacjentów, a czas pandemii pokazał, że system się sprawdza i szczególnie osoby, których dedykacją choroby przewlekłe nie pozostały bez koniecznej opieki.

Wygodna recepta online

E recepty to jeden z elementów cyfryzacji służby zdrowia. To system informatyczny, który ma na celu usprawnienie i ułatwienie kontrolowanie wypisywania i realizacji zleceń. W przypadku recept papierowych takowego nadzoru nie było. Poza tym pojawiały się błędy, dokumenty fałszywe czy też te nieczytelne.  Obecnie więc skorzystanie z internetowych stron, które umożliwiają konsultacje oraz otrzymanie zlecenia na leki jest bardzo proste i wystarczy kilkanaście minut, by zapewnić sobie kontynuację terapii lub też uzyskać wsparcie w nieprzewidzianej sytuacji. Lekarz może szybko wystawić e receptę, a pacjent realizuje ją w każdej aptece stacjonarnej i w każdym tego typu punkcie aptecznym. Na dokumencie znajdują się leki RX, bez recepty – czyli OTC oraz inne zalecone do stosowania w celu wyleczenia zdiagnozowanej choroby wyroby medyczne. Farmaceucie wystarczy podać otrzymany numer kodu oraz swój numer PESEL. Co istotne recepta online może być przeznaczona także dla pacjentów, którzy nie mają założonego profilu w Internetowym Koncie Pacjenta. Wówczas realizacja takiego dokumentu przypomina procedurę, jakiej używa się w przypadku zwykłej recepty papierowej.

Konsultacja lekarska formie zdalnej pozwala uzyskać potrzebne leki, a także jest okazją do tego, by bez kolejki i czekania skorzystać z porady. Dla osób, które chorują przewlekle i potrzebują stale konkretnych preparatów to także ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Czasem wystawienie e recepty pozwala otrzymać odpowiednią ilość leku potrzebną do kolejnej wizyty u specjalisty, a dostęp do historii leczenia sprawia, że każdy lekarz jest w stanie przedłużyć już zaleconą terapię.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy