Reklama

Lifestyle

Synagoga to świątynia? Śladami Żydów Rzeszowa

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 21.11.2023
Sierpień 1937. Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie. Fot. Fotopolska.eu
Sierpień 1937. Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie. Fot. Fotopolska.eu
Share
Udostępnij

Karolina Ożóg, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów” wygłosi w piątek 24 listopada w Urban Lab w Rzeszowie wykład otwarty pt. „Czy synagoga to świątynia”. Wstęp wolny.

Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić.

Jednak, jak mówi Karolina Ożóg, „pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy. Przedstawimy też główne elementy architektury i wyposażenia synagog, opowiemy o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzymy do wnętrza rzeszowskich synagog i opowiemy o mistycznej symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach”.

Wykład zostanie uzupełniony prezentacjami. Odbędzie się w piątek 24 listopada w Urban Lab w Rzeszowie, o godz. 18.00.

Prelegentka, Karolina Ożóg jest rzeszowianką, absolwentką judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczką, edukatorką, tłumaczką języka hebrajskiego, od 2013 r. związaną z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorką facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Jej wykład jest pierwszym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców.

Kolejny wykład w tym cyklu zaplanowano 1 grudnia. Marta Wójcik opowie wtedy o „Śladach obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”.

Organizatorem jest Fundacja Inwencja, a partnerami cyklu: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy