Reklama

Lifestyle

Rzeszowski Zamek oblegany. Więcej godzin zwiedzania

Alina Bosak
Dodano: 26.06.2023
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Od czerwca w wybrane weekendy można zwiedzać Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Zainteresowanie jest tak duże, że wprowadzono dodatkowe terminy otwarcia obiektu dla turystów.

Okazuje się, że rzeszowski Zamek, w którym już od czasów austriackich funkcjonuje sąd i jego kancelaryjny układ niektórym może wydawać się nudny, budzi sporą ciekawość rzeszowian i turystów. Czy to za sprawą, przejścia pod murami do fosy, czy zabytkowej wieży, czy może więzienia, w którym trzymano i bandytów, i żołnierzy podziemia niepodległościowego, wiele osób chce zobaczyć Sąd Okręgowy w Rzeszowie od środka.

Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Zamek będzie dostępny dla turystów w dniach: 15-16 lipca i 19-20 sierpnia, w godz. 12.00-15.00 (ostanie wejście). Wejścia są co godzinę (a więc cztery dziennie). Grupa zwiedzających zamek o danej godzinie może liczyć do 15 osób. Zwiedzanie trwa niespełna godzinę. Tę parę weekendów, podczas których przewodnikami są pracownicy PTTK oraz IPN Rzeszów, okazało się niewystarczających.

Dodatkowe terminy zwiedzania Zamku Lubomirskich

Dlatego zdecydowano o dodatkowych weekendach, w których będzie to możliwe: 1-2 lipca, 22-23 lipca, 5-6 sierpnia 2023 r. Przewodnikami po obiekcie w tych dniach będą pracownicy Sądu Okręgowego.

Zwiedzanie budynku jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych osób. Wcześniej należy jednak odebrać wejściówki w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie.

Bilety wydawane są w tygodniu, w którym zaplanowano zwiedzanie, od poniedziałku od godziny 7:30. Tak więc na najbliższe zwiedzanie 1-2 lipca – bilety wydawane są od poniedziałku 26 czerwca 2023 r.

Co można zobaczyć w Zamku Lubomirskich

W zamku można zwiedzić dawną kaplicy ze sklepieniem, na którym odwzorowany został nieboskłon ze złotymi gwiazdami i symbolem Ducha Świętego w centrum oraz rysunkami aniołków w fasecie. Można zobaczyć także salę reprezentacyjną, przejść podziemiami na zamkową fosę oraz wejść na dolną kondygnację wieży. W zamku od 2014 roku znajduje się także przygotowana przez IPN Oddział w Rzeszowie ekspozycja w jednej z dawnych cel w piwnicach, w których więziono m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy