Reklama

Lifestyle

Rodzina Ulmów patronem dworca w Łańcucie

Alina Bosak
Dodano: 31.08.2023
Mural Arkadiusza Andrejkowa na dworcu kolejowym w Łańcucie. Fot. Facebook/Arkadiusz Andrejkow
Mural Arkadiusza Andrejkowa na dworcu kolejowym w Łańcucie. Fot. Facebook/Arkadiusz Andrejkow
Share
Udostępnij

Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów. Z tej okazji została odsłonięta pamiątkowa tablica, a na jednej ze ścian budynku powstał mural, przedstawiający Wiktorię, Józefa oraz ich dzieci. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. To część wydarzeń upamiętniających rodzinę, która za niespełna dwa tygodnie, 10 września, w Markowej zostanie beatyfikowana.

Od 30 sierpnia łańcucki dworzec PKP nosi imię Rodziny Ulmów. Z inicjatywą nadania dworcowi imienia Ulmów wyszły Polskie Koleje Państwowe, w ramach działań upamiętniających beatyfikację rodziny, która ma się odbyć 10 września.

Pochodzący z Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno z nich nienarodzone, zginęli 24 marca 1944 r. Zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za ukrywanie w swoim domu Żydów.

W 1995 r. małżonkowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Beatyfikacja Ulmów

W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. Nadanie imienia Rodziny Ulmów dworcowi w Łańcucie jest jednym z wydarzeń wpisujących się w działalność Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Z tego też względu podczas odsłonięcia tablicy w Łańcucie obecna była szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych: – Wiktoria i Józef to są przykłady wyjątkowe. Nie tylko ze względu na bohaterstwo, ale przede wszystkim ze względu na ich człowieczeństwo. Na to, jakimi byli ludźmi, jak potrafili wychowywać swoje dzieci, ale też angażować się społecznie. Dzisiaj ten przykład powinien iść w Polskę – mówiła minister Ignaczak-Bandych.

W wydarzeniu wzięli udział także: Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i Grupy PKP oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

W wydarzeniu wzięli między innymi udział: Grażyna Ignaczak-Bandych – szef Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Mamiński – prezes PKP S.A., Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Sławomir Adamiec – dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, poseł Kazimierz Gołojuch, europoseł Bogdan Rzońca, zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, wojewoda Ewa Leniart, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Warto dodać, że decyzją Sejmiku Województwa Podkarpackiego imię Ulmów otrzyma także port lotniczy w Jasionce. Ponadto Sejm uchwalił, że 2024 r. będzie Rokiem Rodziny Ulmów.

Nie tylko dworzec

Polskie Koleje Państwowe mocno zaangażowały się w promowanie Rodziny Ulmów. Od 30 sierpnia na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia można obejrzeć wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przygotowaną przez IPN Oddział w Rzeszowie. Znajduje się na niej kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów.

Z kolei spółka z Grupy PKP – PKP Intercity w lipcu br. na Dworcu Centralnym w Warszawie zaprezentowała lokomotywę oklejoną grafiką z Rodziną Ulmów. Odbiło się to szerokim echem w mediach ogólnopolskich, ponieważ to lokomotywa, która prowadzi składy pociągów PKP Intercity jeżdżących z Polski do stolicy Niemiec.

Dworzec kolejowy w Łańcucie nie jest pierwszym, któremu nadano imię sławnych Polaków. Wybitne postaci polskiej historii stały się patronami już 14 dworców kolejowych PKP. To program realizowany od czterech lat przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Jako pierwszy, w 2019 roku, imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy