Grzegorz Chudzik, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, radomiak, który życie związał z Bieszczadami i od 10 lat w Sanoku „gazduje” Grupie Bieszczadzkiej oraz Andrzej Potocki, dziennikarz, reportażysta, autor ponad 20 książek o Bieszczadach i Beskidzie Niskim będą gośćmi debaty, w ramach cyklu spotkań BIZNESiSTYYL.pl „Na Żywo”, która 17 czerwca (w poniedziałek) o godzinie 18 odbędzie się w ogródku Kawiarni Wiedeńskiej na Rynku w Rzeszowie. Wstęp wolny.
Od początku roku zapraszamy wszystkich Państwa do dyskusji w ramach spotkań, jakie organizujemy pod szyldem BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”, a w czerwcu spotkamy się już po raz piąty. Jak sugeruje miejsce spotkania – ogródek kawiarniany na płycie rzeszowskiego Rynku, temat musi wiązać się z przyrodą i letnią porą roku, dlatego tym razem spróbujemy obronić lub obalić prowokacyjną trochę tezę: Wakacje w Bieszczadach to nie obciach.
Do dyskusji zaprosiliśmy osoby, które z Bieszczadami, Beskidem Niskim związane są od zawsze, które w geograficznym Podkarpaciu się wychowały, albo z miłości do gór zdecydowały się z tą krainą związać prywatnie i zawodowo. Grzegorz Chudzik, zdradzi nam swoje ukochane miejsca w Bieszczadach, opowie, jak będąc nastolatkiem pobierał życiowe nauki w bazie noclegowej imienia Żubra Pulpita w Ustrzykach Górnych, w końcu określi, jak bardzo w ostatnich latach zmieniły się Bieszczady i turysta, który w te góry przyjeżdża. Wrócimy też do miejsc legendarnych, jak choćby Muczne, które za czasów pułkownika Kazimierza Doskoczyńskiego, było jednym z najatrakcyjniejszych adresów dla prominentnych działaczy partyjnych, a dziś pozostaje jednym z najpiękniejszych zakątków Bieszczadów.
Spróbujemy też dać odpowiedź na najważniejsze pytanie: Dlaczego warto jechać na wakacje w Bieszczady i Beskid Niski, a przede wszystkim, czego tam szukać.
Andrzej Potocki, publicysta i dziennikarz Telewizji Rzeszów, od zawsze przemierza geograficzne Podkarpacie, od wielu lat publikuje książki o przeszłości tych miejsc i ciągle zaskakuje Czytelników, a przede wszystkim sam siebie, jak bogatą historię mają te ziemie. Jak bogaty mamy rodowód będąc mieszkańcami pogranicza. Jednocześnie jak mało wiemy, o niezwykłych zabytkach istniejących na tych ziemiach, wyjątkowych na skalę europejską, gdzie przez wieki mieszkała ludność dziś już nieobecna, choćby Żydzi i Bojkowie. Architektura drewniana, walory przyrodnicze, ślady kultury żydowskiej, to wszystko czeka za „rogiem”, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, zbyt często pogardliwie ignorowane, bo takie tam „kapuściane” góry, albo wyższe pagórki. Czas rozprawić się z nieprawdziwymi frazesami i zamiast cudzego, wychwalać swoje, tym bardziej, że ze wszech miar na to zasługuje.
Po spotkaniu relację słowno-fotograficzną znajdziecie na portalu BIZNESiSTYL.pl oraz na łamach magazynu VIP Biznes&Styl.