Reklama

Lifestyle

Światowy Dzień Autyzmu. 2 kwietnia rzeszowski Rynek stanie się niebieski

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 30.03.2013
3056_Dzien_autyzmu
Share
Udostępnij
„Nie bądź zielony, 2 kwietnia bądź niebieski” – to hasło Światowego Dnia Autyzmu, który w tym dniu będzie w Rzeszowie obchodzony po raz pierwszy. Obchody na Rynku organizuje Rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych „Solis Radius”.  Honorowym patronatem objął je prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

– Kolor zielony wskazuje na niedostateczny poziom wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu – wyjaśnia Jacek Babis, wiceprezes stowarzyszenia „Solis Radius”. – Kolor niebieski jest kolorem autyzmu.

Obchody Światowego Dnia Autyzmu mają na celu propagowanie wiedzy o autyzmie, jego „oswojenie”, pokazanie, że jest schorzeniem, które istnieje wokół nas.  – Autyzm jest obok chorób nowotworowych, AIDS i cukrzycy najczęściej diagnozowaną chorobą – przypomina Jacek Babis. – Poprzez pracę terapeutyczną możemy doprowadzić do tego, że ci ludzie będą funkcjonować w środowisku. Pewne zachowania, które laikom mogą się wydawać niegrzeczne, mogą być wynikiem choroby, dlatego chcemy wprowadzić więcej tolerancji i uczulić, że te osoby potrzebują naszego pozytywnego spojrzenia.

Impreza rozpocznie się o godz. 15. Na Rynku stanie mała scena i dwa namioty. Na małej scenie o 15.15 zagra Alek Berkowicz z zespołem. Godzinę później grupa z Krakowa przedstawi popularną bajkę „Wilk i zając” w formie interaktywnego spotkania z publicznością. Będzie można też posłuchać prowadzonych na żywo rozmów z przedstawicielami świata artystycznego i sportowego. W jednym z namiotów atrakcją będzie Niebieskie Koło Fortuny dla dzieci. W drugim namiocie zostanie zlokalizowany punkt informacyjny na temat autyzmu. – Wszystko, włącznie z Ratuszem, będziemy się starali podświetlić na niebiesko – zapowiada Jacek Babis. – Mile widziany jest niebieski akcent w ubiorze tych, którzy przyjdą we wtorek na Rynek.

Podczas imprezy stowarzyszenie „Solis Radius”, jako organizacja non-profit, chce prosić o wsparcie swojej działalności w formie 1 proc. podatku.
 
Zakończenie imprezy jest planowane ok. godz. 18. – Zapraszamy na trzy godziny dobrej zabawy i relaksu połączonego z informacją o autyzmie – zachęca Jacek Babis.
 

Autyzm jest nieprawidłowością, która ujawnia się w okresie dzieciństwa i powoduje separację dziecka od kontaktów międzyludzkich. Nie interesuje się ono światem zewnętrznym i nie bada go. Pozostaje w swoim własnym wewnętrznym świecie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy