Wytrenowani piloci Polskich Sił Zbrojnych z zespołu Biało-Czerwone Iskry, pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race – Łukasz Czepiela oraz rekonstrukcje bitew powietrznych z I i II wojny światowej to niektóre atrakcje III Podkarpackich Pokazów Lotniczych. W tym roku odbędą się 2 września na lotnisku w Krośnie.
Podkarpackie Pokazy Lotnicze to impreza „wędrująca”. Pierwsze odbyły się w Mielcu, drugie w Rzeszowie, a teraz czas na Krosno. Wiadmo już także, że czwarte znów wrócą do Mielca, który świętował będzie stulecie powstania WSK i Centralnego Okręgu Przemysłowego, a potem przyjdzie czas na Stalową Wolą, w której imprez będzie połączona szybowcowymi mistrzostwami Europy. Poinformował o tym dziś marszałek podkarpacki Władysław Ortyl na konferencji zorganizowanej na lotnisko w Krośnie, które będzie gościć tegoroczne pokazy.
– To wydarzenie, które organizujemy wspólnie z miastem Krosnem, lotniskiem i aeroklubami, związane z inteligentną specjalizacją naszego województwa – lotnictwem i kosmonautyką. Wsparte zostało środkami z Funduszy Europejskich – powiedział marszałek Ortyl. – Jedną z największych atrakcji będzie pokaz Biało-Czerwonych Iskier. Nie zabranie także prezentacji maszyn konstruowanych na Podkarpaciu.
Pokazy lotnicze to nie tylko pięć godzin widowiskowych akrobacji i prezentacji na niebie, ale cały blok atrakcji na płycie lotniska. – To będzie wspaniała okazja do promocji krośnieńskiego lotniska i związanych z tym branż, lotnictwa i kosmonautyk. Pokazom towarzyszą statyczne wystawy na płycie lotniska i imprezy, które są ukierunkowane na promocję wśród dzieci i młodzieży nauk, dotyczących latania – dodaje Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Miasto zapewnia bezpłatny dojazd komunikacją miejską. Co pół godziny, do godz. 18., będzie można dojechać z dwóch kierunków na lotnisko w Krośnie. Publiczność będzie miała dostęp do lotniska od ul. Kaczorowskiego, wjazd od ul. Żwirki i Wigury zostanie zamknięty.
W czasie imprezy będzie można przybyć samochodem. Część terenu wydarzenia wydzielona zostanie na obszerny parking dla wszystkich – na parking będzie można dotrzeć skręcając z ul. Zręcińskiej w ul. Lotników, a następnie po ok. 1,2 km, za parkingiem przeznaczonym dla TIR-ów w strefie inwestycyjnej, w ul. Kaczorowskiego. Na teren pokazów będzie można również dotrzeć od strony Osiedla Guzikówka oraz dzielnicy Suchodół, jadąc ul. Lotników, a następnie skręcając w ul. Kaczorowskiego.
Paweł Świerczyński, dyrektor Pokazów Lotniczych, na podniebne akrobacje zaprasza od godz. 11.30. – Rozpoczną się one przelotem samolotu Nieuport 11, który jest repliką z czasów I wojny światowej. Zaprezentuje go Krzysztof Cwynar, regionalny pasjonat, który buduje repliki – mówi dyrektor Świerczyński. – Potem zaplanowany jest pokaz akrobacji w wykonaniu Maćka Pospieszyńskiego, który zaprezentuje skomplikowane akrobacje samolotowe, a następnie zobaczymy pilotów z Krosna –zespół Cellfast Flying Team – latanie w szyku i precyzyjne oraz indywidualne popisy Artura Kielaka z tej grupy.
Ok. godz. 12.15 gratka dla miłośników historii lotnictwa. Czeska formacja Pterodactyl przedstawi rekonstrukcję podniebnej bitwy z okresu I wojny światowej. Kolejna gwiazdą będzie Wojciech Krupa, członek Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Po jego indywidualnym szykuje się kolejna rekonstrukcja – tym razem z czasów II wojny światowej, w wykonaniu grupy Retro Sky Team ze Słowacji.
– Potem zobaczymy: Macieja Pospieszyńskiego na samolocie akrobacyjnym Extra 330 S.C., zespół akrobacyjny „FireBirds” i znów Artura Kielaka. Od 14.30 do 15.05 niebem zawładnie gwiazda programu – Biało-Czerwone Iskry, wiodący polski zespół akrobacyjny, zespół Polskich Sił Zbrojnych – informuje Paweł Świerczyński. – Później czeka nas jeszcze prezentacja samolotów Piper Seneca, produkowanego w Mielcu M28, AN 2, Newport oraz pokazy zespołu akrobacyjnego „Żelazny”. O 16.15 na niebie pokaże się śmigłowiec Bölkow i Maria Muś, następnie Łukasz Czepiela, powrót Cellfast Flying Team, prezentacja produkowanego w Krośnie samolotu MP-02 „Czajka”. Pokazy zakończy występ formacji FireBirds.
P R O G R A M
III Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Odlotowe Fundusze
2 września 2017 r., lotnisko w Krośnie, w godz. 10.-18.
Pokazy lotnicze:
10.00 – 18.00 pokazy lotnicze z udziałem m.in. Biało-Czerwonych Iskier, Fire Birds, Artura Kielaka, Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Macieja Pospieszyńskiego, Mateusza Stramy, Krzysztofa Cwynara, Royal Star Mielec, Celfast, Retro Sky
Impreza towarzysząca:
10.00 – 18.00 stoiska beneficjentów Funduszy Europejskich – Nasza Chata, Muzeum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Park Naukowo – Technologiczny Rzeszów – Dworzysko, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Uzdrowisko Rymanów Zdrój, Uzdrowisko Iwonicz Zdrój, FIN Sp. z o.o., Urząd Miasta Krosna, Urząd Miasta w Jaśle, Urząd Gminy Kolbuszowa, Urząd Gminy Sanok, Urząd Gminy Dębica, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta Tarnobrzega, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
„MAŁY PIKNIK”
10.00 – 18.00 animacje plastyczno – konstruktorskie dla dzieci przygotowane przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie: składane samoloty, samoloty z pianki, tworzenie największego statku powietrznego, patyczkolandia, królestwo klocków, ścianka – kolorowanka, malowanie buziek
12.00 – 18.00 Wykłady Politechniki Dziecięcej przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
12.00 – 13.30 Chemia wokół nas
14.00 – 15.00 Fascynujący świat fizyki
15.30 – 16.30 Dlaczego samolot lata
17.00 – 18.00 Wielki wybuch, czarne dziury i Kosmos
12.00 – 18.00 Stanowiska popularno – naukowe przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
Chemia jest wszędzie
Fascynujący świat fizyki
Dlaczego samolot lata
Robomaker – strefa Lego
Mobilne planetarium