Miłośników sztuki zaprasza w czwartek, 8 września, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. O godz. 18 odbędą się dwa wernisaże – malarstwa Magdaleny Nałęcz oraz rzeźby Jana Tutaja. Oboje artyści pochodzą z Podkarpacia, a obecnie związani są z Krakowem.
Magdalena Nałęcz, rocznik 1970, pochodzi z Rzeszowa, gdzie w 1990 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha i dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza). Była stypendystką Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Sztuki. Zdobyła II nagrodę na Konfrontacjach Najmłodszych Artystów Krakowskich w Myślenicach i I nagrodę na Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, a także honorowe wyróżnienie na wystawie „Mały format 2004” w Galerii ZPAP w Krakowie.
W Rzeszowie Magdalena Nałęcz pokaże wystawę zatytułowaną „Mój pejzaż”. Wystawa Jana Tutaja nosi natomiast tytuł Aspectus, co z łacińskiego oznacza wzgląd, spojrzenie.
Jan Tutaj, polski rzeźbiarz i rysownik jest profesorem krakowskiej ASP. Ma 47 lat i urodził się w Jaśle. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego). Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i rysunkiem. Prace prezentował na siedmiu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Francja, Japonia, USA, Portugalia, Norwegia). Brał udział w ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich i jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich, m.in. w Austrii, Szwajcarii i Turcji.
O swojej twórczości pisze: „U podstaw moich poszukiwań artystycznych leży przeświadczenie o złożoności pojmowania przestrzeni odczuwanej i wyobrażonej, rzeczywistości odbieranej sensorycznie, a zarazem doświadczanej, przetwarzanej i redefiniowanej językiem sztuki. To, co dla rzeźbiarza wydaje sie oczywiste i nieubłagane: trójwymiarowość, ciężar, materia, wielowektorowość napięć, relacje mas itp., staje wobec warstwy subiektywnych kodów kulturowych, zjawisk zapośredniczanych poprzez płynność życia. Przestrzeń rzeźby w rozumieniu fizycznym, z jej wszystkimi przynależnymi cechami styka się z wyobrażonym i zwidzianym.”
Jan Tutaj jest m.in. autorem Pomnika Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę w Sanoku oraz Pomnika Jana Matejki w Krakowie.