Reklama

Kultura

„Rzeszowskie gry i zabawy” w Rzeszowskim Domu Sztuki

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 11.02.2024
Monika Ślósarczyk. Fot. Materiały prasowe
Monika Ślósarczyk. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

W czwartek, 15 lutego w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera wernisaż prac Moniki Ślósarczyk, jednej z ostatnich dyplomantek zmarłego w 1998 r. prof. Jana Szancenbacha w pracowni malarstwa sztalugowego ASP w Krakowie. „Rzeszowskie gry i zabawy” Ślósarczyk inaugurują cykl ośmiu niezwykłych wystaw,  jakie z okazji 670. rocznicy lokacji miasta na cały rok zaplanował Rzeszowski Dom Sztuki Adama Rajzera. Na początek bogactwo barw, sytuacji oraz kontekstów, w których Monika Ślósarczyk umieszcza na swych obrazach człowieka, a w którym każdy z nas odnajdzie element własnej codzienności. Wystawa potrwa od 15 lutego do 8 marca. Wernisaż w czwartek o godz. 17.00.

Milonga, 2023. Fot. Materiały prasowe

Monika Ślósarczyk to artystka, która 53 lata temu urodziła się w Bielsku-Białej, ale wychowała się w Wiśle. Znakomite wykształcenie plastyczne dało jej podstawy do rozwoju własnego, niepowtarzalnego stylu malarskiego. Niekończące się eksperymenty z farbami, teksturami i płótnem wychodzą poza tradycyjne techniki i łączą się w jej pracach z niebanalnymi wizjami malarskimi. Poza malarstwem sztalugowym zajmuje się architekturą wnętrz. Artystka ma na swoim koncie ponad dwieście wystaw: ok. 100 wystaw zbiorowych i ok. 120 wystaw indywidualnych – w Polsce i za granicą.

Śliwka w kompot, 2024. Fot. Materiały prasowe

– Uprawiam malarstwo publicystyczne czerpiąc natchnienie z tego, co mnie otacza. Podsumowuję i nazywam otaczającą mnie rzeczywistość = ludzi, wydarzenia, pejzaże, zwyczaje, przywary, gesty za pomocą różnych mieszanych technik. Maluję z gestu i kontrastuje barwy, by ująć ruch i ulotność chwili. Staram się korzystać z tej możliwości malarstwa, która pozwala przekazać coś co jest nienazywalne – mówi Monika Ślósarczyk.

– Rok 2024 to data szczególna – w tym roku świętujemy 670. rocznicę lokacji miasta Rzeszowa – dodają Dorota i Adam Rajzer, organizatorzy wystawy. – Z tej okazji Fundacja Promocji Sztuki Rzeszowski Dom Sztuki zaplanowała cykl ośmiu wystaw specjalnie przygotowanych na tę okazję przez zaproszonych artystów. To nasze wspólne przedsięwzięcie z Miastem Rzeszowa, które dofinansowało wystawy. Na początek prezentujemy 14 prac Monika Ślósarczyk.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy