Reklama

Lifestyle

Rzeszów biegnie!

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 15.10.2014
15271_14571_11700_Maraton_113
Share
Udostępnij
W sobotę bieg na piątkę, w niedzielę maraton – w ciągu weekendu przez Rzeszów przebiegnie kilka tysięcy osób, m.in. utytułowani zawodnicy z Ukrainy, Kenii i Polski, sztafety reprezentujące firmy i instytucje, dzieci, młodzież, a także… prof. Grzegorz Kołodko. Jesienne biegi to kolejny etap propagowania przez organizatorów zdrowego stylu życia oraz zachęcenia mieszkańców Podkarpacia do aktywności sportowej. Zwycięzca maratonu otrzyma 4 tys. zł, ale każdy, kto dobiegnie do mety, zostanie nagrodzony okolicznościowym medalem.
 
Do Renault Auto Spektrum Bieg na Piątkę oraz do New Balance Maraton zgłosiło się łącznie ponad 700 osób, ale liczba uczestników może jeszcze wzrosnąć, bo zapisać się można jeszcze w piątek i sobotę w biurze organizacyjnym, które znajdować się będzie w przy punkcie informacyjnym w Millenium Hall. Do liczby uczestników weekendowych biegów należy doliczyć jeszcze dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzież szkolną, a także sztafety reprezentujące firmy  (m.in. Asseco Poland S.A., Zelmer, Gerber, PGE, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka) i instytucje, w tym wojsko, policję, straż pożarną. Łącznie ulicami Rzeszowa przez weekend pobiegnie kilka tysięcy osób. Taka liczba chętnych, zwłaszcza osób z Podkarpacia świadczy o tym, że bieganie nie tylko jest modne, ale staje się nawykiem.
 
Najładniejsza trasa w Polsce
 
Sobotni bieg na piątkę liczy 5 kilometrów, jego trasa przebiegać będzie ulicą Kopisto oraz przez piękne tereny nad Wisłokiem. Do pokonania będzie jedna pętla. Wystartuje w nim m.in. Krystian Herba oraz rzeszowianka Matylda Kowal, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich z Londynu. Trasa niedzielnego maratonu przebiegać będzie ulicami w centrum Rzeszowa oraz przez piękne tereny wokół kąpieliska Żwirownia. Do pokonania będą dwie jednakowe pętle, start i meta  – skwer w centrum galerii Millenium Hall przy ul. Kopisto (dokładną trasę obu biegów obrazują dołączone mapki). Trasa maratonu jest łatwa, prosta, szybka, bez ostrych zakrętów. Co pięć kilometrów na uczestników będą czekać punkty z wodą, bananami i czekoladami. 
 
Osoba, która atestowała trasę stwierdziła, że jest jedna z najładniejszych, o ile nie najładniejsza trasa maratonu w Polsce. Gościem specjalnym i zarazem uczestnikiem maratonu będzie prof. Grzegorz Kołodko. Będziemy również gościć Piotra Latawca, który kilka lat temu zorganizował pierwszy maraton w Rzeszowie – mówi Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta Rzeszowa, który również pobiegnie w maratonie. 
 
Cztery tysiące złotych dla zwycięzców maratonu
 
Rzeszowskie biegi przyciągnęły sporą liczbę uczestników także ze względu na cenne, wysokie nagrody. Zwycięzcy (osobne nagrody w kat. kobiet i kat. mężczyzn) sobotniego biegu na piątkę otrzymają po tysiąc złotych. Na sumę czterokrotnie większą mogą liczyć zwycięzcy maratonu. Pozostałe miejsca w maratonie również są wysoko honorowane: 2 miejsce – 3 tysiące złotych, trzecie miejsce – 2 tysiące złotych, czwarte miejsce – 1500 zł, piąte – tysiąc złotych, szóste – 700 złotych. Ponadto na mecie każdy uczestnik biegu głównego otrzyma medal okolicznościowy. Wszyscy mają zapewnioną koszulkę okolicznościową. 
 
Ponadto w sobotę od godziny 16 w Hotelu Hilton Garden Inn będą trwać otwarte, bezpłatne wykłady o tematyce sportowej i biegowej, w których każdy może uczestniczyć, nie tylko biegacze. Wykłady poprowadzą: Zbigniew Nadolski (trener obecnie najlepszej polskiej Maratonki Karoliny Jarzyńskiej, były maratończyk z rekordem życiowym 2:11.57), Robert Leszczyński (New Balance Polska. Trener klasy Mistrzowskiej PZLA), Matylda Kowal -ambasadorka maratonu (uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 w biegu na 3000 m z przeszkodami) oraz Robert Korab (Ultramaratończyk, II Polak w UTMB 2014).
 
Biegiem dla chorego Marcela
 
Uczestnicy zawodów mogą pomóc w sfinansowaniu leczenia 2,5-letniego Marcela ze złożoną wadą serca. Bank PKO BP przekaże 20 tysięcy złotych na leczenie chłopca, jeśli w do charytatywnego biegu włączy się co najmniej 40 osób. Wystarczy odebrać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego deklarację w postaci kartki na koszulkę z napisem „biegnę dla Marcela” w dniach 18-19 października w biurze zawodów w godzinach jego pracy.    
 
Organizatorzy zapraszają mieszkańców Podkarpacia do kibicowania zawodnikom na trasie. Kibicować będzie również młodzież z rzeszowskich szkół; ta szkoła, która będzie kibicować najgłośniej, ma szanse na cenne nagrody.
 
Biegi wiążą się również z utrudnieniami w centrum miasta. W sobotę w godz. 8-14 zamknięta będzie ulica Kopisto, a od 11.30 do 14 Most Zamkowy. W niedzielę natomiast od godz. 6.30 do 16.30 zamknięta będzie ul. Kopisto, Most Zamkowy, ul. Targowa i ul. Szopena od 8.30 do 16.30, Podwisłocze od 5 rano do 16.30 (mieszkańcy Nowego Miasta będą mogli jedynie wyjechać z osiedla, wjazd będzie od. ul. Rejtana). Utrudnienia będą również na ul. Kwiatkowskiego.
 
Więcej informacji o weekendowych biegach na stronie www.runrzeszow.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy