Reklama

Lifestyle

Cuda, cudeńka na świątecznych kiermaszach

Anna Olech
Dodano: 11.12.2013
9520_jarmark_bozonarodzeniowy
Share
Udostępnij
Choć uważamy się na wskroś nowoczesnych, to jednak święta Bożego Narodzenia lubimy w tradycyjnej oprawie. Dlatego też coraz częściej i chętniej wybieramy świąteczne ozdoby robione ręcznie i nawiązujące do tych robionych przez nasze babcie. Gustujemy również w tradycyjnych świątecznych potrawach. Tego wszystkiego możemy szukać na przedświątecznych kiermaszach.
 
Na kilka dni przed świętami kiermasze, gdzie można zaopatrzyć się we wszelkie cuda i cudeńka bożonarodzeniowe organizowane są w prawie każdym mieście. Są one prawdziwą kopalnią skarbów rękodzielniczych. A że uczestniczą nie tylko rzemieślnicy i artyści, ale również osoby, które wspaniale gotują według starych przepisów, więc coraz częściej takie kiermasze i jarmarki są okazją do tego, by np. zamówić potrawy na wigilijny stół. 
 
Przemyśl
 
15 grudnia w sali kolumnowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przemyślu odbędzie się XIII Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy. W godz. 14-17 będzie można nie tylko podziwiać, ale i kupować przywiezione przez twórców ludowych stroiki z naturalnych surowców, ozdoby choinkowe w tym ozdoby wykonane szydełkiem oraz ręcznie malowane bombki, a także aniołki z drewna, ceramiczne i wosku, szopki i figurki rzeźbione i woskowe, kartki świąteczne, haftowane i wykonane na szydełku serwety, frywolitki. Kiermasz będzie też okazją do poznania warsztatu pracy garncarzy, koronkarzy, rzeźbiarzy i malarzy. O godz. 16.00 Grupa Kolędnicza „Tatary” z Urzejowic zaprezentuje zwyczaje kolędnicze w widowisku „Raj”. 

Medynia Głogowska
 
15 grudnia w godz. 13.00-17.00 odbędzie się Kiermasz Świąteczny w Karczmie u Garncarzy w Medyni Głogowskiej. Wśród świątecznych akcesoriów znajdziemy choinki żywe i ceramiczne, aniołki, dzwonki, stroiki, ozdoby świąteczne i bożonarodzeniowe przysmaki. W Karczmie można też zamawiać tradycyjne świąteczne potrawy. 
 
Rzeszów
 
W najbliższą niedzielę, 15 grudnia, Świąteczny Kiermasz Rękodzieła Artystycznego organizuje Wojewódzki Dom Kultury. Bożonarodzeniowe ozdoby będzie można oglądać w godz. 11-16 w Galerii WDK.
 
Krosno
 
22 grudnia Regionalne Centrum Kultury Pogranicza organizuje IX Kiermasz Świąteczny. Od godz. 9 będzie można podziwiać i kupować najpiękniejsze, ręcznie robione ozdoby choinkowe – aniołki, bombki, łańcuchy czy stroiki. Kiermasz organizowany jest wspólnie z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich, Regionalnego Związku Rolników, Kół i Organizacji Rolniczych oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krośnie.
 
Sanok
 
Na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego 22 grudnia odbędzie się III Jarmark Bożonarodzeniowy. Poza możliwością kosztowania tradycyjnych wigilijnych potraw i oglądania przepięknych ozdób choinkowych oraz wyrobów lokalnych rzemieślników będzie też szansa, by nauczyć się, jak robić piękne ozdoby świąteczne. W trakcie jarmarku występować będą lokalne zespoły i chóry, a także wystawione jasełka i szopka bożonarodzeniowa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy