Reklama

Lifestyle

Inny wymiar podróżowania – 5. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Anna Olech
Dodano: 12.11.2013
8747_BarbaraRadwaNska_Kuba
Share
Udostępnij
Tradycyjne podróżowanie nie jest dla nich. Ryszard Czajkowski od wielu lat zwiedza świat, ale wciąż nie wie czy robi to, bo lubi czy po prostu musi, bo to silniejsze od niego. LosWiaheros w podróży spędzili 4 lata, z czego ostatnie półtora roku jechali na rowerach z Tajlandii do Polski, a Marcin Stencel wybrał się w podróż poślubną, która trwała 14 miesięcy i nie prowadziła utartymi szlakami Ameryki Południowej. Podróże to dla nich sposób na życie, pasja, którą chcą zarazić jak najwięcej osób. W tym właśnie celu zjawią się w Rzeszowie już w najbliższy piątek na 5. Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym. 
 
Na zaproszenie Bartka Piziaka i Piotra Piechy, pomysłodawców PKP, od pięciu lat do Rzeszowa przyjeżdżają osoby, które nie wyobrażają sobie życie bez wypraw, pasjonaci podróżujący za przysłowiową złotówkę i ci, którzy chcą wysłuchać ich opowieści. Jak ważna jest to impreza pokazuje frekwencja, sala Wojewódzkiego Domu Kultury zawsze pęka w szwach. Nie inaczej będzie i w tym roku.
 
– Biletów zabrakło ponad 3 tygodnie przed imprezą – mówi Bartek Piziak. – Zastanawialiśmy się nawet nad przeniesieniem spotkań do sali z większą ilością miejsc, ale było już za późno, sala była zarezerwowana. A zainteresowanie jest ogromne. Przyjeżdżają do nas osoby z Krakowa, Lublina, Kielc, Wrocławia. Tam odbywają się podobne imprezy, ale u nas są znacznie bardziej przystępne ceny wejściówek na spotkania, a goście są równie interesujący.

Zaproszeni podróżnicy chętnie przyjeżdżają do Rzeszowa i opowiadają o swoich przygodach. W tym roku swoimi opowieściami podzielą się m.in. Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, czyli LosWiaheros, którzy właśnie zakończyli 4-letnią podróż przez świat, Monika Witkowska opowie o drodze na Mont Everest, na której stanęła jako dziesiąta Polka i Przemek Cwynar, który przepłynął na drzwiach z Rzeszowa do Bałtyku i w ten sam sposób przepłynął z Polski do Morza Czarnego.
 
Gościem specjalnym będzie Ryszard Czajkowski, polski geofizyk, dziennikarz, reporter, publicysta, podróżnik, polarnik, członek The Explorers Club, autor ponad 300 programów telewizyjnych, m.in. „Przez lądy i morza”.
 
PKP będzie wspaniałą okazją do tego, by porozmawiać z nimi, podyskutować z filmowcami i fotografami, którzy przygotowują najróżniejsze projekty związane z wyprawami w najróżniejsze zakątki globu. 
 
Ale spotkania z podróżnikami to tylko część atrakcji jubileuszowego PKP, który będzie trwał od 15 do 17 listopada. Zaplanowano też projekcje filmów, wystawy fotografii, premiery i promocje książek, zawody wspinaczkowe i warsztaty dla najmłodszych, prelekcje dla młodzieży oraz koncerty zespołów KLANG i ANGELA GABER TRIO. Podczas festiwalu wśród publiczności rozlosowanych zostanie wiele cennych nagród i upominków, w tym wycieczka rowerowa na Węgry ufundowana przez Klub Podróży Horyzonty. 
 
Niestety może się okazać, że będzie to ostatni kalejdoskop zorganizowany w Rzeszowie. Przed rokiem organizatorzy wspominali, że zastanawiają się nad przeniesieniem imprezy do innego miasta na Podkarpaciu, które było chętne do goszczenia tegorocznej edycji. Ostatecznie jubileuszowe spotkanie pozostało jeszcze w Rzeszowie, jednak chyba będzie to ostatnie takie spotkanie w tym mieście. 
 
Organizatorem Festiwalu jest Podkarpackie Stowarzyszenie na Rzecz Przedsiębiorczości, Promocji i Rozwoju Turystyki PRO-TUR, a partnerem strategicznym Lotto. 
 
Więcej informacji na stronach: 
 

Program 5. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego
 
PIĄTEK, 15.11.2013 – Wojewódzki Dom Kultury (ul. Okrzei 7, Rzeszów)
 
16.00  Projekcja filmu: Home – S.O.S. Ziemia! (’126) [wstęp wolny]
18.30  Wieczór z górami – spotkanie z Darkiem Załuskim – „K2 2011″, Projekcje filmów Darka Załuskiego z wprowadzeniem autora:
19.30  Ciao Martina (’22) – * 4 nagrody na festiwalach filmów górskich!
20.00  Wszystko prawie o Wyprawie (’42) – * Nagroda na Festiwalu Filmów Górskich w Sliven 2004
21.00  Zimą na Shishę (’25) – * Nagroda specjalna na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju
21.30  Zakończenie pierwszego dnia
 
SOBOTA, 16.11.2013 – Centrum Wspinaczkowe BALTORO (ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 11, Rzeszów)
 
8.00-18.00 Zawody wspinaczkowe BoulderRes 2013
 
SOBOTA, 16.11.2013 – Wojewódzki Dom Kultury (ul. Okrzei 7, Rzeszów)
 
15.00  Przemek “Groszek” Cwynar – „Spływ na drzwiach od… z Rzeszowa w świat!”
15.30  Bartosz Twaróg – Wyspy Owcze. Mgły północy
16.30  Barbara Radwańska – Kuba. Socjalizm w wydaniu tropikalnym
17.30  Bartosz Piziak – Od Atlantyku do Pacyfiku czyli „wczasy” w Ameryce Południowej
18.00  Los Wiaheros – Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik – Pamir2 – rowerem przez Tadżykistan i Afganistan
19.15  Monika Witkowska – Namaste Everest!
20.30  KLANG – Z szantami przez morza i oceany
21.30  Zakończenie drugiego dnia
 
NIEDZIELA, 17.11.2013 – Centrum Wspinaczkowe BALTORO (ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 11, Rzeszów)
 
11.00-16.00 BEZPŁATNE warsztaty wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży
 
NIEDZIELA, 17.11.2013  – Wojewódzki Dom Kultury (ul. Okrzei 7, Rzeszów)
 
15.00  Jakub Stec – Prezentacja RKW
15.30  Bartek Sabela – Może (morze) wróci
16.30  Ryszard Czajkowski – Moje podróżowanie…
17.30  Kamila Kielar – Me, bikeself & Kamchatka: no place too far
18.30  Robert „Robb” Maciąg – Uśmiechnięte oczy Syrii
19.30  Mieczysław „Hajer” Bieniek – Hajer w Afryce
20.30  ANGELA GABER TRIO – Koncert „Opowieść z Ziemi”
21.30  Zakończenie trzeciego dnia i 5. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego
 
* Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy