Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Od czwartku trwa 22. Rajd Rzeszowski

A A A
Anna Olech

Dodano: 06-08-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Tegoroczna edycja Rajdu Rzeszowskiego jest 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 6. Rundą Rajdowego Pucharu Polski, rajd jest również wliczany do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw FIA-CEZ, a to wyznacza prestiżową, międzynarodową rangę zawodów. Początek imprezy w czwartek o godz. 19 na rzeszowskim Rynku, gdzie odbędzie się prezentacja załóg i samochodów. Od piątku rozpocznie się ściganie. Na początek w Bliziance, Lubeni i wokół Galerii Nowy Świat. W sobotę kierowcy jeździć będą w Niechobrzu, Pstrągowej i Zagorzycach. Także w sobotę o godz. 16.15 meta i wręczenie nagród na Rynku w Rzeszowie.
 
W tym roku odbywa się już 22. Rajd Rzeszowski. To kawał historii, choć numer wcale nie przekłada się na faktyczną liczbę odbytych rajdów. Rzeszowska impreza miała też blisko 20-letnią przerwę, ale dziś trudno wyobrazić sobie bez niej kalendarz rajdów w Polsce. Kibice czekają z niecierpliwością na początek sierpnia, gdy tradycyjnie już odbywa się rajd, lubią tu przyjeżdżać zawodnicy, praktycznie co roku na Podkarpacie stawia się cała czołówka kierowców rajdowych.
Reklama
 
Tym razem nie będzie inaczej, choć środowisko dość mocno odczuwa kryzys gospodarczy. To całkiem zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę ogromne koszty, jakie wiążą się ze startem w takiej imprezie. Dla lepszego zobrazowania, o jakie kwoty chodzi – wydatek na przejechanie jednego kilometra odcinka specjalnego dobrej klasy samochodem to około tysiąc zł, a gdy w czasie rajdu jest przynajmniej 170 km, to minimalny koszt łatwo policzyć. Ale mimo to w Rzeszowie stawi się około 100 załóg, a wśród nich, po raz pierwszy w Polsce, chińska ekipa. A więc poza gwarantowanymi emocjami i adrenaliną, kibiców czeka również odrobina egzotyki. 

Nowy OS w Zagorzycach i spotkanie mistrzów
 
Tegoroczna edycja Rajdu Rzeszowskiego jest 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 6. Rundą Rajdowego Pucharu Polski, rajd jest również wliczany do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw FIA-CEZ, a to wyznacza prestiżową, międzynarodową rangę zawodów. W tym roku nie ma już eliminacji ze Słowakami, to efekt zmiany polityki Polskiego Związku Motorowego, który stara się o prawo do organizacji eliminacji do Mistrzostw Świata, które byłyby rozgrywane jako Rajd Polski na Mazurach. Dlatego została nawiązana współpraca z Litwinami.

Atrakcją dla kibiców będzie też całkowicie nowy odcinek specjalny w Zagorzycach w powiecie ropczycko-sędziowskim, który nigdy wcześniej nie był jeżdżony. Tradycyjnie już jego „autorem” jest Andrzej Makaran ze Stalowej Woli, który od początku nowego Rajdu Rzeszowskiego, zajmuje się poszukiwaniem nowych tras i dróg, na których później zawodnicy walczą o zwycięstwo. - Andrzej Makaran był jednym z inspiratorów powrotu rajdu - mówi Jarosław Noworól, wiceprezes ds. sportu Automobilklubu Rzeszowskiego i poprzedni dyrektor rajdu.
Reklama
 
- Opracowując trasy rajdu właściwie mieszkał w Automobilklubie, spał na sofie. W promieniu 60 km od Rzeszowa zwiedził wszystkie drogi asfaltowe i stwierdził, że da się z tego wykroić trasę 7. Rajdu Rzeszowskiego. Choć nie było łatwo, ponieważ wtedy nie było jeszcze tylu odpowiednich dróg. Z czasem było coraz łatwiej. Powstawały kolejne drogi asfaltowe, które dla nas były idealne – kręte, wąskie, z podjazdami. Dawniej były to np. drogi dojazdowe do ostatniego domu w miejscowości, a teraz są drogami przelotowymi, a więc można połączyć je w całość tworząc OS. I Andrzej cały czas, z rajdu na rajd, szuka nowych odcinków, żeby ta trasa się zmieniała, żeby zawodnicy nie jeździli ciągle, jak to jest na innych rajdach, po tych samych trasach. Bo efekt jest taki, że mając opis z wcześniejszego roku, mogą pojechać rajd bez zapoznania z trasą. 

Noworól przyznaje, że poszukiwania Andrzeja Makarana bardzo mobilizują cały zespół do pracy, ponieważ nowa trasa wiąże się m.in. z rozmowami władz samorządowych, pozyskaniem nowych ludzi, którzy będą przy tym odcinku pracować. - Trzeba też przygotować całą dokumentację, na mapy nanieść każde skrzyżowanie, drzewo, każdy szczegół. W ten sposób co roku przygotowujemy jeden, dwa odcinki - dodaje Zdzisław Grzyb, prezes rzeszowskiego klubu. 
 
Ale to właśnie te trasy, trudne, kręte, wąskie, są atutem rajdu. Zawodnicy je uwielbiają i podkreślają, że takich tras, jak tutaj, nie ma nigdzie w Polsce. Przez kilkanaście lat powstał spory zasób OS-ów. Więc jeśli Automobilklub Rzeszowski otrzymałby propozycję przygotowania rundy Mistrzostw Europy, to nawet wymóg minimum 230 km odcinków specjalnych, nie stanowiłoby najmniejszego problemu. Wystarczyłoby wyjąć z szafy stare odcinki, które były jechane kilka lat temu, a dziś już nie są. Chociażby trasy koło Dynowa, Łańcuta czy Krosna.
Reklama
 
OS w Zagorzycach będzie też okazją do spotkania po latach kierowców z regionu, którzy jeździli w rajdach kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, wśród nich Bogdana Wozowicza, czterokrotnego mistrz Polski. 
 
Od klasy B do ekstraligi
 
Rzeszowski rajd od kilku lat ma wręcz doskonałe oceny. I czy dziś, gdy jest to tak potężna impreza, pomyślałby ktokolwiek, że początki wyglądały zupełnie inaczej? 15 lat temu, gdy w głowach Zdzisława Grzyba, Marka Dobrowolskiego, Adama Skomry, Romana Holzera, Andrzeja Makarana i Jana Jędrzejki, obecnego dyrektora rajdu, zrodził się pomysł, by wskrzesić rajd w Rzeszowie, tak naprawdę nie było tu ani jednej osoby, która wiedziałaby, jak to przygotować. Zatrudniono więc człowieka, który od lat organizował Rajd Dolnośląski.
 
Przez kolejne lata kadra rosła, rodzili się nowi fachowcy. I dziś ludzie pracujący przy rajdzie są doceniani w całej Polsce, dzięki tej imprezie zostali zauważeni i mają wpływ na to, co się dzieje w sporcie motorowym w Polsce, o czym kilkanaście lat temu nie było nawet mowy.
 
- Dla nas to największy dowód uznania za wykonaną pracę - uważa Jarosław Noworól, który od ubiegłego roku jest członkiem Głównej Komicji Sportu Samochodowego. - Marcin Fiejdasz jest dyrektorem dwóch wyścigów górskich w Krośnie i dyrektorem Rajdu Baja Poland, zaliczanego do Pucharu Świata, a więc najwyższej półki rajdów terenowych. Tam jeździ też nasza ekipa techników, ekipa sędziów. Wszyscy wychowani przy Rajdzie Rzeszowskim. 

- Najkrócej ujmując: zaczęliśmy od klasy B, a teraz jesteśmy ekstralidze. Dziś to do nas przyjeżdżają dowiedzieć się jak coś zrobić, z nami się konsultują, nas pytają - dodaje Zdzisław Grzyb. A jest co naśladować. Rzeszowska impreza ma świetny park serwisowy, zlokalizowany w kampusie Politechniki Rzeszowskiej, i chyba najlepszy odcinek medialny w Polsce, po raz trzeci już rozgrywany przy Galerii Nowy Świat. 
Reklama
 
Niewielka, bo siedmioosobowa, grupa osób pracujących przy rajdzie ciągle tworzy coś nowego, wyznacza ścieżki, którymi idą inni. To w Rzeszowie np. zaczęto robić wspólnie z krakowskim dziennikarzem Grzegorzem Chmielewskim profesjonalny informator rajdowy, który teraz jest robiony na wszystkich rajdach w Polsce. Podobnie było ze strefami grzania opon. Wcześniej były nieustanne niesnaski pomiędzy zawodnikami i sędziami dotyczącymi tej kwestii. Zawodnicy nie chcieli startować odcinka na zimnych oponach, które są niebezpieczne, ponieważ nie trzymają się drogi.
 
Na rajdzie rzeszowskim po raz pierwszy wprowadzono strefy grzania opon. Przed startem do odcinka wydzielono zabezpieczone miejsca, na których zawodnicy mogą przygotować się do startu. Dziś wyznaczenie takich stref to obowiązek. - Staramy się, żeby to, co innym wydaje się niemożliwe, zrobić u siebie i udowodnić, że jednak się da. Później robią to inni, a to dobrze, bo poznosi się poziom zawodów w Polsce - mówi Jarosław Noworól.

I tylko jedna kwestia jest niewiadoma - kto w tym roku wygra rzeszowski rajd? Tego nie wie nikt. Świetnie jeździ Kajetan Kajetanowicz, ale doskonale sobie radzi również rzeszowianin Maciej Rzeźnik. Przed rokiem zajął drugie miejsce, a teraz ma naprawdę duży apetyt na wygraną na swoim podwórku. Kibicom pozostaje bardzo mocno trzymać kciuki.
 
Więcej informacji na: www.rajd.rzeszow.pl
 

PROGRAM 22. RAJDU RZESZOWSKIEGO

Czwartek, 8 sierpnia
Uroczyste otwarcie rajdu – godz. 19.00
Rzeszów, Rynek
 
Piątek, 9 sierpnia
Start do rajdu – godz. 11.30
Rzeszów, kampus Politechniki Rzeszowskiej
 
OS 1 i 3 Blizianka (11,4 km) – godz. 12.26 i 15.55
 
OS 2 i 4 Lubenia (29,75 km) – godz. 13.09 i 16.38
Reklama
 
OS 5  Rzeszów Galeria Nowy Świat (5,2 km) – godz. 19.03
 
Sobota, 10 sierpnia
 
OS 6 i 9 Niechobrz (12,9 km) – godz. 8.43 i 12.36
 
OS 7 i 10 Pstrągowa (14,15 km) – godz. 9.21 i 13.14
 
OS 8 i 11 Zagorzyce (15,50 km) k– godz. 10.19 i 14.12
 
Meta i rozdanie nagród 
Godz. 16.15 – Rynek w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.