Reklama

Lifestyle

„Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej w Millenium Hall

Aneta Gieroń
Dodano: 19.10.2023
  • Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Do 28 października w kulturalnej przestrzeni Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie (przy restauracji Pizza Hut) można oglądać wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Dzieci Świata”. To kolejna, po „Uśmiechu Świata”, prezentacja zdjęć najsłynniejszej polskiej podróżniczki, na których przez Azję, Afrykę i Amerykę Łacińską wędrujemy z najmłodszymi mieszkańcami globu. Smutna, a jednocześnie niezwykle barwna ta podróż, gdzie zewsząd wyziera bieda, nierzadko głód, ale gdzieś w oddali tli się nadzieja, że przyszłość przyniesie tym dzieciom coś dobrego.

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Ale w ich życiu, tak jak w życiu wszystkich dzieci, jest chęć zabawy i ten szczery uśmiech, który jest najkrótszą drogą do serca każdego z nas.

Fot. Tadeusz Poźniak

Jak pisze sama Elżbieta Dzikowska: „W Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, tam dzieci rodzi się najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale podobnie jak w Polsce, tamtejsi rodzice pragną, by ich przyszłość była lepsza.

Fotografie dzieci z całego świata w Millenium Hall

– Chciałabym, aby polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami – dodaje podróżniczka.

– Jesteśmy dumni, że prezentujemy wystawę „Dzieci Świata” autorstwa Elżbiety Dzikowskiej właśnie w Millenium Hall, które przez 12 lat swojej różnorodnej działalności zostało docenione przez mieszkańców i zyskało miano Ikony Rzeszowa. To okazja do podziwiania sztuki i odkrywania piękna różnorodności kulturowej –  mówi Marta Półtorak, właścicielka Millenium Hall w Rzeszowie.

Elżbieta Dzikowska, historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej, wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny program telewizyjny “Pieprz i Wanilia”. Sentymentalnie jest też związana z Podkarpaciem i Bieszczadami.

Elżbieta Dzikowska na Podkarpaciu

– Uwielbiam tutejszą architekturę drewnianą – przepiękne kościoły i cerkwie. Przez lata wyprawiałam się pod Jasło, Krosno, Komańczę, by te łemkowskie ślady historii utrwalać. Przy okazji przyjazdów w Bieszczady wyprawiałam się też na Słowację. Byłam w Muzeum  Andy Warhola w Medzilaborcach, zwiedziłam też Bardejów z przepięknym kościołem pw. św. Idziego. Mam też swój epizod rzeszowski, gdzie przyjeżdżałam w latach  60. XX wieku jako recenzentka teatralna. Tak, tak, jako absolwentka historii sztuki, swego czasu przygotowywałam sporo tekstów o tematyce kulturalnej. W Rzeszowie poznałam wspaniałego Józefa Szajnę, z którym robiłam m.in. wywiady do moich późniejszych książek: “Artyści mówią” i “Polscy artyści w sztuce świata”. To były pasjonujące tytuły, zapisy rozmów z najwybitniejszymi polskimi malarzami i grafikami – opowiada Dzikowska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy