Reklama

Kultura

Wystawa Leszka Kuchniaka w MDK w Łańcucie

Aneta Gieroń
Dodano: 27.02.2024
Leszek Kuchniak. Fot. Tadeusz Poźniak
Leszek Kuchniak. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Od piątku, 1 marca w galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie wystawa obrazów Leszka Kuchniaka. Malarz pokaże prace z ostatnich 15 lat będące zapisem jego żydowskich fascynacji, podróżniczych pasji oraz ulubionych lektur. Wszystkie też mają wspólny mianownik – żywe, wspaniale dobrane kolory oraz duże formaty.

Sam o sobie mówi: „Jestem malarzem życia”. Jego obrazy tętnią życiem, choć zabierają nas do rzeczywistości wykreowanej przez artystę, baśniowo-bajkowej. Na wystawie pojawią się pejzaże inspirowane jego podróżami do Grecji i Włoch. Południowe światło zachwyca nie tylko turystów, a dla Leszka Kuchniaka wędrowanie po najpiękniejszych zakątkach Polski i Europy od kilku lat stało się ulubionym zajęciem. Obrazy z podróży, to zasługa jego żony Anny Pustelniak-Kuchniak, także malarki, która przekonała go, jak pięknie żyje się „w drodze”. 

Nie zabraknie akcentów żydowskich, które Leszek Kuchniak bardzo lubi i nawiązań do Rzeszowa, z którym czuje się mocno związany.

Świat galicyjskich, żydowskich miasteczek, których już nie ma

– Z opowieści mojej babki znam przedwojenny świat żydowskich miasteczek, a dzięki moim pracom przywracam im życie, nieco piękniejsze nawet, bo wędrując po Podkarpaciu i odtwarzając ślady tamtego świata, ubarwiam zniszczone kamienice i zapomniane zaułki – mówi artysta.

To też pochodna jego fascynacji Markiem Chagallem, który urodził się w chasydzkiej rodzinie na terenie obecnej Białorusi. Tamten klimat pojawia się w cyklu obrazów inspirowanych „Księgami Jakubowymi” Olgi Tokarczuk, gdzie oglądamy Rohatyń Jakuba Franka. Realizm magiczny jest mu bliski, a tę magię odnajdujemy w wielu jego pracach, które od piątku będzie można zobaczyć w MDK w Łańcucie.

Absolwent “plastyka” w Jarosławiu i ASP w Krakowie

Leszek Kuchniak urodził się w 1951 roku w Żarach koło Żagania i jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz  krakowskiej ASP – rzeźby w pracowni prof. Bandury. Był także słuchaczem Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. Andrzeja Majewskiego. Przez wiele lat uczył snycerstwa w liceum plastycznym w Rzeszowie.   

Uprawia rzeźbę (także plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny). Tworzył scenografie dla teatrów w Rzeszowie i Tarnowie. W jego dorobku znajdują się okładki książek m.in. „Brzytwy kata Salingera” Jerzego Fąfary, tomików wierszy oraz plakatów promujących Rzeszów, choćby słynne Święto Paniagi. Motywy ulicy Pańskiej oraz wieży kościoła farnego są bardzo częste w jego malarstwie, charakterystyczne, rozpoznawalne, lubiane i bardzo rzeszowskie.

 Miał ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Limburgu w Holandii w 1990 r., Boca Raton i New Yersey w USA w 1995 r., w Brukseli w 2009 r.), brał udział w wielu międzynarodowych plenerach malarskich i rzeźbiarskich. 

Jacy artyści wpływali na twórczość Leszka Kuchniaka

Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc., orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w 2010 r., a także Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w 2015 r.

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą, a także w galeriach i domach sztuki. Na twórczość Leszka Kuchniaka wpływali w poszczególnych etapach życia różni artyści – od Beksińskiego przez mistrzów renesansu jak Sandro Boticelli i Rafael Santi po Maśluszczaka, Dudę-Gracza i Starowieyskiego. Najważniejszą inspiracją pozostaje jednak Marc Chagall. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy