Reklama

Kultura

Leszek Kuchniak z wystawą w Rzeszowskim Domu Sztuki

Aneta Gieroń
Dodano: 13.11.2023
Leszek Kuchniak. Fot. Tadeusz Poźniak
Leszek Kuchniak. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

„…Dawno temu prof. Marian Kruczek powiedział mi: <<Jeżeli chcesz być artystą, zapomnij o Akademii, idź swoją drogą>>. Jednak znalezienie tej drogi nie jest łatwe. Przez pierwsze lata po studiach intensywnie szukałem…” – wspomina Leszek Kuchniak. Od czwartku, 16 listopada w Rzeszowskim Domu Sztuki wystawa prac „Drogi mniej znane”, tego jednego z najpopularniejszych rzeszowskich artystów. Wernisaż przełożono na środę 22 listopada, na godz.18.00. 

– Będzie okazja zobaczyć wczesne i bardzo rzadko wystawiane prace Kuchniaka – obrazy w technice olejnej i akrylowej, rysunki oraz rzeźby. W sumie 50 dzieł – mówi Adam Rajzer, kurator wystawy.

Beata Kuman, historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w katalogu wystawy tak o niej pisze: „Prezentowana na wystawie „Drogi mniej znane” wczesna twórczość Leszka Kuchniaka jest wielowymiarową sztuką „pogranicza”. Oscyluje na skraju jawy i snu, realności i metafizyki, dosłowności i alegorii. Jednocześnie eksponowane prace ujawniają artystyczne poszukiwania z pogranicza realizmu magicznego, surrealizmu, a nawet ekspresjonizmu, co szczególnie jest widoczne w utworach inspirowanych dziełami Zdzisława Beksińskiego. W różnorodnej twórczości artysty, także jako rzeźbiarza często przenikają się motywy pogańskie, nawet demoniczne z chrześcijańskimi, a granice sacrum i profanum ulegają zatarciu. Osobnym, ważnym tematem podejmowanym we wczesnej działalności, właściwie do dzisiaj była i jest kultura żydowska; ostatni cykl obrazów do „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Z czasem poszukiwania twórcze zbliżyły go do Marca Chagalla, a kolor stał się dominującym środkiem wyrazu, który w połączeniu z poetyką formy określił charakterystyczny styl Kuchniaka”.

Leszek Kuchniak w świecie żydowskich miasteczek

– Z opowieści mojej babki znam przedwojenny świat żydowskich miasteczek, a dzięki moim pracom przywracam im życie, nieco piękniejsze nawet, bo wędrując po Podkarpaciu i odtwarzając ślady tamtego świata, ubarwiam zniszczone kamienice i zapomniane zaułki – opowiada Leszek Kuchniak.

Prawdziwe tym bardziej, że sam o sobie mówi: „Jestem malarzem życia”. Witalny, towarzyski, benedyktyńsko pracowity, otwarty na nowe, zaprasza nas do świata tętniącego życiem  – dosłownie i na obrazach. 

Leszek Kuchniak urodził się w 1951 roku w Żarach koło Żagania. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz  krakowskiej ASP – rzeźby w pracowni prof. Bandury, był także słuchaczem Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. Andrzeja Majewskiego.

Uprawia rzeźbę (także plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny). Tworzył scenografie dla teatrów w Rzeszowie i Tarnowie. W jego dorobku znajdują się okładki książek m.in. „Brzytwy kata Salingera” Jerzego Fąfary, tomików wierszy oraz plakatów promujących Rzeszów, choćby słynne Święto Paniagi. Motywy ulicy Pańskiej oraz wieży kościoła farnego są częste w jego malarstwie, charakterystyczne, rozpoznawalne, lubiane i bardzo rzeszowskie.

Marc Chagall największą inspiracją

Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc., orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w 2010 r., a także Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w 2015 r.

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą, a także w galeriach i domach sztuki. Na twórczość Leszka Kuchniaka wpływali w poszczególnych etapach życia różni artyści – od Beksińskiego przez mistrzów renesansu jak Sandro Boticelli i Rafael Santi po Maśluszczaka, Dudę-Gracza i Starowieyskiego. Najważniejszą inspiracją pozostaje jednak Marc Chagall. 

Rzeszowski malarz miał już prawie 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz brał udział w wielu międzynarodowych plenerach malarskich i rzeźbiarskich.

Wernisaż przeniesiono na 22 listopada, godz. 18.00.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy