Reklama

Kultura

„Spotkania” Tadeusza Poźniaka. Wernisaż wystawy

Aneta Gieroń
Dodano: 07.10.2023
  • Tadeusz Poźniak z żoną Joanną, synami Tymoteuszem i Leonem oraz Kazimierz i Jakub Rak. Fot. Karol Ząbik
Tadeusz Poźniak z żoną Joanną, synami Tymoteuszem i Leonem oraz Kazimierz i Jakub Rak. Fot. Karol Ząbik
Share
Udostępnij

Kameralne miejsce w samym sercu Rzeszowa, piękne fotografie, znakomita muzyka, tłum gości i wspaniała atmosfera – dla Tadeusza Poźniaka idealna oprawa, by świętować wernisaż wystawy „Spotkania” i jubileusz 25-lecia pracy zawodowej. Ale na piątkowym wieczorze w Ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie było coś jeszcze – wzruszająca historia z krzepiącym zakończeniem. Wśród 25 czarnobiałych portretów, 2 dosłownie „chwytają za serce” – są zapisem walki o ludzkie życie. Zwycięskiej! Z jednego zdjęcia spogląda Andrzej Curzytek, kardiolog, obok, w towarzystwie żony uśmiecha się znany rzeszowski rzeźbiarz, Krzysztof Brzuzan. Kilka lat temu w zaciszu lekarskiego gabinetu rozmawiali o przeszczepie serca. W piątek przypominali o sile życia.

Do 15 listopada przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie można oglądać plenerową wstawę „Spotkania” Tadeusz Poźniaka, kompletnie inną od wystaw, jakie zazwyczaj oglądamy w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Fot. Karol Ząbik

– Udało mi się namówić Tadeusza na czarnobiałe portrety i to był świetny pomysł – mówi Piotr Piech, dyrektor GFMR. – W przestrzeni miasta nie mieliśmy jeszcze takich zdjęć, a te są nie tylko piękne, ale i bardzo wymowne.

– Portret interesuje mnie w fotografii najbardziej – przyznaje Tadeusz Poźniak. – Za każdym razem jest dla mnie wyzwaniem i radością. – Doceniam też czas spotkania z drugim człowiekiem. Początkowo jednak obawiałem się tego projektu. Mam ogromną ilość zdjęć związaną z Rzeszowem, także zdjęcia z dronu, wydawało mi się oczywiste, że te będą najlepszą ilustracją mojego fotograficznego jubileuszu. Jednak to  portrety, a tym samym „Spotkania” najlepiej oddają mój sposób myślenia o fotografii.

Na piątkowym wernisażu obecni byli bohaterowie jego zdjęć, rodzina, znajomi i przyjaciele Tadeusza oraz tłum rzeszowian ciekawych zdjęć tego znakomitego fotografa. Specjalnie dla niego na saksofonie grał wspaniały Stanisław Domarski, śpiewała Joanna Baran-Marczydło, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Teatru Bo Tak w Rzeszowie, był też aktorski duet śpiewający – Małgorzata Pruchnik-Chołka i Michał Chołka oraz muzyczny występ aktorów Teatru Przedmieście.

– W fotografii najważniejsze jest dla mnie światło, forma oraz przekazywana treść. W przypadku „Spotkań” w atelier tak ustawiałem lampy, aby bohaterowie nie tylko byli oświetleni właściwym światłem, ale by to światło wydobywało się z nich samych – z ich wnętrz, spojrzeń czy gestów. Komponując kadr w czerni i bieli zależało mi,  by przez ciekawą formę światłocieni mocniej uwypuklić to, co jest najważniejsze w fotografii, i to, co jest najpiękniejszą stroną człowieczeństwa. Użyłem do tego dwóch rodzajów oświetlenia: studyjnych lamp błyskowych i lamp światła ciągłego – mówi fotograf.

W  tej galerii jest też jedno szczególne zdjęcie – portret Tadeusza zrobiony przez Joannę Pieniążek-Poźniak, żonę Tadzia.

– Zależy mi, aby moje zdjęcia budziły emocje, wzruszały, były przedmiotem poszukiwań i własnych interpretacji. Każdy bowiem spojrzy na nie nieco inaczej, zrozumie po swojemu. To na tym polega bogactwo zamrożonego kadru – dodaje Tadeusz.

Bohaterowie wystawy “Spotkania”

Wśród prezentowanych osób znaleźli się: Krzysztof Bączkowski, właściciel Studia Fotograficznego Skypeak.pl w Rzeszowie; Teatr Przedmieście w składzie: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Maciej Szukała, Paweł Sroka; Joanna Baran-Marczydło, aktorka; Małgorzata Pruchnik-Chołka i Michał Chołka, małżeństwo rzeszowskich aktorów; Andrzej Curzytek, kardiolog; Anna Hass-Brzuzan i Krzysztof Brzuzan, artyści-rzeźbiarze; Ilona Dusza-Rzeszowska, menager kultury i społeczniczka; Delfina&Bartek i ich synek Bruno; akrobatyczny duet; Stanisław Domarski, saksofonista, muzyk jazzowy; Adam Głaczyński, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów; Tomasz Gulak, szkoleniowiec i działacz społeczny; Paweł Kraus, historyk sztuki; Agnieszka Lipińska z córką Igą, właścicielka agencji eventowej Event Line; Krystyna Łobos, filolog z mężem Maciejem Łobosem, architektem; Ilona Małek, dziennikarka i prezenterka TVP3 Rzeszów; prof. Kazimierz Ożóg i Adam Bienias, bohaterowie programu telewizyjnego „Moda na język polski”; Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa; Łukasz Różański, bokser; ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej; Kazimierz, Oliwier i Jakub Rak, rodzina rzeszowskich cukierników; Dom Medialny Sagier – wydawca magazynu VIP Biznes&Styl oraz portalu BIZNESISTYL.pl w składzie: Aneta Gieroń, Alina Bosak, Adam Cynk i Dariusz Chyła; Rafał Wilk, mistrz świata w handbike’u; Piotr Woroniec Jr., artysta malarz i śp. Jerzy Wygoda, artysta fotograf.

Fot. Tadeusz Poźniak i Karol Ząbik. Fot. Karol Ząbik

Tadeusz Poźniak, rocznik 1975. Fotografia, to dla niego największa życiowa pasja i zawód w jednym. Zaczęło się od dyplomu animatora kultury o specjalności fotografia zdobytego w 1998 r. w Krośnie. Bardzo szybko został też fotoreporterem dla „Gazety Wyborczej” w Rzeszowie oraz największego dziennika na Podkarpaciu – Gazecie Codziennej „Nowiny” (2000 – 2009). Od 2008 roku jest stałym współpracownikiem firmy Sagier – wydawcy dwumiesięcznika „VIP Biznes&Styl” oraz portalu BIZNESISTYL.pl. Specjalizuje się w fotografii reklamowej, wizerunkowej, portretowej oraz reportażach z wydarzeń lokalnych i regionalnych. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Śladami Jana Pawła II” w Krośnie (I miejsce, 2005 rok), Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Jan Paweł II – pamięć i obecność” (I miejsce, 2006 rok) czy ogólnopolskiego konkursu na Fotografię Roku przyznaną przez grupę Media Regionalne w Warszawie (I nagroda, 2008 rok). Fotografie Tadeusza Poźniaka były wielokrotnie publikowane w regionalnych i ogólnopolskich wydawnictwach albumowych, książkach oraz w prasie. W 2005 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Fotoklubu RP za dotychczasową twórczość artystyczną w fotografii. Obecnie pełni funkcję jurora w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Śladami Józefa Ulmy”.

Wernisaż „Spotkania” jest częścią projektu “Patrz!Szeroko – V Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Fotografie Karol Ząbik

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy